Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Akatyst ku czci Bogurodzicy w Wyższym Seminarium Duchownym

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest dniem patronalnym Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W kaplicy seminaryjnej 7 i 8 grudnia odbędzie się nabożeństwo ze śpiewami akatystu.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, klerycy trzeciego roku po raz pierwszy wkładają strój duchowny, a alumni roku piątego przystępują do kandydatury przed święceniami diakonatu.

Zarząd WSD w Radomiu zaprasza wszystkich do udziału w nabożeństwie ze śpiewami akatystu, które odbędzie się w kaplicy seminaryjnej 7 i 8 grudnia, czwartek i piątek, o 20.00.

"Tradycją naszego seminarium jest przeżywane w tych dniach wieczorne nabożeństwo, w trakcje którego śpiewany jest akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Do udziału w tym nabożeństwie zapraszamy wszystkich chętnych, a zwłaszcza starszych ministrantów, lektorów, przedstawicieli scholii i chórów parafialnych i wszystkich, którzy pragną modlić się razem z nami. W tym roku wraz ze scholą seminaryjną, akatyst zaśpiewa chór grekokatolickiej ukraińskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu".

Akatyst jest to starożytny hymn liturgiczny używany w liturgii Kościoła bizantyjskiego. Jego nazwa pochodzi od sposobu wykonywania. Grecki czasownik "kathidzen" odpowiada polskiemu bezokolicznikowi "siedzieć". Litera "a" oznacza negację. Ten śpiew jest zawsze wykonywany na stojąco. Akatyst można podzielić na dwie części. Pierwsza część przedstawia sceny z życia Maryi - od momentu zwiastowania do ofiarowania Jezusa w świątyni. Część druga opisuje boską i ludzką naturę Chrystusa oraz dziewictwo Maryi, a także nadprzyrodzone skutki przyjścia Jezusa na ziemię. Rozum ludzki nie jest w stanie zgłębić tej tajemnicy. Do tego potrzebna jest wiara.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy