Wspólna polsko-ukraińska modlitwa akatystem ku czci Bogurodzicy miała miejsce w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Hymn wywodzący się z pierwszych wieków chrześcijaństwa wykonany został wspólnie przez katolików obrządku wschodniego i zachodniego. W czwartkowym nabożeństwie ku czci Najświętszej Maryi Panny uczestniczyło prawie 250 osób.
Modlitwę poprowadził ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca śpiewu i muzyki kościelnej w seminarium duchownym, a wspólny śpiew wykonali alumni seminarium oraz schola z greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu.
Ksiądz Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii przyznał, że idea wspólnego śpiewu wyszła od niego. Pamięcią wrócił do ubiegłorocznego wykonania akatystu w murach seminarium duchownego w Radomiu. - I wówczas zrodziła się myśl, aby wspólnie zaśpiewać ku czci Bogurodzicy. Byłem zachwycony wschodnim duchem wykonania akatystu w murach seminarium z udziałem kleryków – mówi ks. Igor Małysz.
Słowo do wiernych skierował ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Mówił, że Maryja jest nie tylko ucieczką grzeszników, ale przede wszystkim jest Matką Miłosierdzia. - Święty Jan Paweł II w swojej encyklice o Bożym Miłosierdziu powie, że Maryja, jak nikt inny doświadczyła miłosierdzia. Stała pod krzyżem i widziała jak wypełnia się tajemnica Bożego miłosierdzia – podkreślił ks. Adamczyk.
W kleryckim chórze wystąpił m.in. Marcin Dębowski. Przyznał, że pierwszy raz poznał śpiew akatystu przebywając w seminarium. - Śpiewam i cieszę się, że mogę uczestniczyć w tajemnicy wiary z innymi ludźmi – powiedział diakon seminarium duchownego.
W scholi z parafii greckokatolickiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu wystąpił Andrzej Lucek. Przekonywał, że było to ważne wydarzenie, w czasie którego nastąpiło zjednoczenie dwóch wyznań chrześcijańskich. - To było radosne przeżycie. Akatyst jest wspaniałą modlitwą, nawiązującą do wielkich tajemnic wiary, dlatego tak bardzo przeżywam to wszystko – przyznał Ukrainiec z Tarnopola.
Ks. Andrzej Zarzycki przyznaje wprost, że akatyst jest modlitwą. - Jest zanoszeniem naszych próśb do Boga i znakiem obecności Matki Bożej w Kościele. Dlatego módlmy się śpiewając akatyst – zachęcał przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Zarzycki.
Nabożeństwo ze śpiewami akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny odbywa się dwukrotnie, 7 i 8 grudnia. Pierwsze z nich odbywa się w przededniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem patronalnym Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.