Mogli o tym usłyszeć uczestnicy adwentowego dnia skupienia dla służby zdrowia, który odbył się 9 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Ksiądz Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, zachęcał, aby medycy dążyli nie tylko do zdobywania specjalizacji lekarskiej, ale i specjalizacji duchowej. Mówił, że lekarze, czy pielęgniarki i położne to szczególna grupa ludzi, która potrzebuje duchowego wzmocnienia. - Widzę, jak wiele tu potrzeba miłości, cierpliwości wobec człowieka cierpiącego - powiedział ks. Wójcik.
Do jego słów odniosła się m.in. Alina Barcikowska, która jest magistrem pielęgniarstwa. - Jesteśmy nie tylko chrześcijanami, ale i pracownikami służby zdrowia. Ludzi chorych postrzegamy bardziej holistyczne. Dlatego uczestnicząc w takich spotkaniach, mamy dodatkowy impuls do zdobywania konkretnej wiedzy. To wszystko możemy następnie przekładać na codzienność w naszej pracy. Dlatego osobisty rozwój duchowy ma również ogromne znaczenie - powiedziała Alina Barcikowska.
Również Bożena Kibler, magister pielęgniarstwa, dodała, że trzeba nie tylko podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, ale również i duchowe. Opowiadała, że w pracy z pacjentem nie oddziela jego cielesności od duchowości i sama bogatsza o aspekt duchowy, może następnie pomóc i pokonać pewne trudności, które są - jak mówiła - po ludzku niemożliwie do zrealizowania. Przekonuje, że od chorych też czerpie siłę i optymizm. - Są momenty, kiedy dobre słowo, uśmiech czy przytrzymanie za rękę zmienia podejście chorego w procesie powrotu do zdrowia - powiedziała.
W czasie spotkania wybrano nowe władze Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Oddział Ziemi Radomskiej. Nowym prezesem został dr Andrzej Niemirski. Pracuje jako lekarz rodzinny we własnym Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Zdrowa Rodzina" w Warce. Zauważył, że w ciągu ostatnich 25 lat liczba członków stowarzyszenia spadła o 2/3. - Dlatego naszym zadaniem będzie uaktywnienie naszego stowarzyszenia. Będziemy zachęcali również młodych przedstawicieli służby zdrowia do wstępowania do Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Słowo zaproszenia skierujemy także do studentów ostatniego roku kierunków lekarskich. Mamy też w planach wydanie monografii historycznej naszego stowarzyszenia - powiedział dr Andrzej Niemirski.
W czasie rekolekcji ks. prof. Marek Tatar wygłosił referat "Ja w Kościele - Kościół we mnie". - Warto dzisiaj postawić sobie pytanie, na ile miarodajna jest ocena ludzi o Kościele, którzy nie mieli z Nim do czynienia? Kościół to komunia i zjednoczenie z Chrystusem. To jedność z Bogiem i z ludźmi wierzącymi. Nie możemy Kościoła sprowadzić wyłącznie do roli instytucji czy statystyki. Od strony wiary a nawet mistyki, czyli stanu zjednoczenia z Bogiem, trzeba odpowiedzieć sobie pytanie, ile jest we mnie Kościoła? - mówił prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i studiów niestacjonarnych Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie.
Dalej krajowy duszpasterz powołań mówił, że potrzeba nam wiedzy i umiejętności mówienia o Kościele. Pytał też, czy dzisiaj należy mówić o kryzysie Kościoła, czy o kryzysie ludzi będących w Kościele. - Kościół to nie tylko instytucja charytatywna zarejestrowana w KRS, lecz wspólnota - podkreślił kierownik Katedry Mistyki Chrześcijańskiej.
W dalszej części swojego wystąpienia podzielił się swoim doświadczeniem Kościoła w Afryce. Ksiądz profesor przebywał w Tanzanii, gdzie odbył szereg spotkań i wykładów w Jordan University College. Uczelnia mieści się w Morogoro. Ks. Tatar mówił, że miejscowe seminaria duchowne są przepełnione, dlatego 1/3 kandydatów nie jest przyjmowana na studia. - Na własne oczy zobaczyłem, będąc w Afryce, co zrobiła z nami cywilizacja. Stworzyliśmy narzędzia komunikacji, ale nie spotykamy się. To wszystko prowadzi do tego, aby "stworzyć" nowego człowieka, dla którego Bóg może być niepotrzebny - zauważył ks. prof. Marek Tatar.
W programie adwentowego dnia skupienia dla służby zdrowia była m.in. Msza święta oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.