Rozszerza się kult świętej Rity w Kościele radomskim.
Parafia w Nieświnie koło Końskich otrzymała relikwie świętej Rity. Przybyły one z włoskiego klasztoru sióstr Augustianek w Cascii, w którym posługiwała patronka od spraw trudnych i beznadziejnych. Instalacja relikwii odbędzie się w Wigilię 24 grudnia przez bp. Piotra Turzyńskiego.
Parafianie z Nieświnia od dłuższego czasu oczekiwali przybycia relikwii świętej Rity. Dla wielu odegrała ona dużą rolę w życiu. Maria ze świętą Ritą związana jest od dwóch lat. To wówczas lekarze zaczęli u niej podejrzewać chorobę nowotworową. Opowiada, że kiedy przebywała w szpitalu, w kościele były odprawiane Msze Święte w jej intencji. – W czasie jednej z liturgii ministrant, czytając modlitwę powszechną, dodawał prośbę za wstawiennictwem świętej Rity. Później przyznał, że święta jest ważna w jego rodzinie, że jego mama też chorowała, modliła się do świętej i wyzdrowiała. Później dowiedziałam się, że moje wyniki są dobre. Kiedy jechałam do sanktuarium świętej Rity w Głębinowie, zadzwonił do mnie lekarz i poinformował, że nowotwór cofnął się. Od tamtej pory święta Rita jest ze mną – powiedziała parafianka z Nieświnia.
Patronka od spraw trudnych i beznadziejnych jest obecna też w życiu Magdaleny Plaskoty-Piwowarczyk. Pierwszy raz usłyszała o niej jako nastolatka, uczestnicząc w rekolekcjach w Mariówce koło Przysuchy. To tam poznała życiorys zakonnicy. – Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Była żoną, matką, wdową i zakonnicą. Zafascynowała mnie swoją osobą. Później była obecna w różnych momentach mojego życia. Kiedy stawałam na rozstaju dróg, zawsze zwracałam się do niej o nakreślenie właściwego kierunku. Kiedy dowiedziałam się, że Rita będzie wśród nas, bardzo się ucieszyłam – powiedziała czcicielka włoskiej zakonnicy w Cascii.
Natomiast Joanna Karasińska zmaga się z trudną życiową sytuacją. Nie chce mówić o szczegółach, ale zaczęła zgłębiać tajemnice modlitwy i dowiedziała się o świętej Ricie. - Zaczęłam ją poznawać. Ona jest symbolem tego, że wszystko jest w życiu możliwie. Wiele razy mi pomogła. Wierzę w to. Cieszę się, że będzie wśród nas. Żyjąc na ziemi, chciała być zawsze blisko Boga. Warto iść jej śladem – przekonuje pani Joanna.
Ks. Stanisław Nowak jest proboszczem parafii św. Barbary w Nieświniu, w dekanacie koneckim. Poinformował, że wprowadzenie relikwii św. Rity odbędzie się w niedzielę 24 grudnia o godzinie 11.45 przez bp. Piotra Turzyńskiego.
Duszpasterz przekonuje, że święta Rita jest patronką na nasze czasy, która gromadzi coraz więcej osób. Dodaje, że wprawdzie żyła na przełomie XIV i XV wieku, ale w dzisiejszych czasach jej kult jest coraz bardziej aktualny. – Pomimo upływu lat, jej postać nie blaknie, a zdaje się, że jest wręcz odwrotnie: powraca z orędziem, które wielu współczesnym pomaga odnaleźć wewnętrzny pokój, a w nim Boga – mówi ks. Nowak.
– Święta Rita uczy nas prawdziwej miłości, miłości, u fundamentu której jest przebaczenie. Sama przebaczyła zabójcom męża. Nie chciała odwetu, modliła się również za swoich dwóch synów, którzy pragnęli zemsty na zabójcach swojego ojca. I wyprosiła im tę łaskę – przypomniał proboszcz parafii w Nieświniu.
Ks. Nowak cieszy się, że kult świętej Rity w parafii zapoczątkowały kobiety, oddane czcicielki tej świętej. Modliły się przez jej wstawiennictwo do Boga, będąc w bardzo trudnych zdrowotnych bądź osobistych sytuacjach. Nadal nie ustają w modlitwie za przyczyną św. Rity i zachęcają do niej inne osoby będące w trudnościach duchowych, rodzinnych, osobistych czy zdrowotnych.
Relikwie św. Rity zostaną umieszczone w relikwiarzu w kształcie róży. Obecność relikwii, jak również jej figura, otoczone modlitwą oraz kwiatami róż, będą uobecniały w wspólnocie szczególną opiekę i jej wstawiennictwo u Boga.
– Cieszę się, że relikwie zostaną uroczyście wprowadzone do naszej parafii w Wigilię Bożego Narodzenia. W ten szczególny dzień, kiedy oczekujemy na przyjście Jezusa. Myślę, że Ona pomoże nam z jeszcze większą wiarą i miłością przyjąć Jezusa do naszych serc i naszego życia – powiedział ks. Nowak.
W kościele w Nieświniu od stycznia każdego 22. dnia miesiąca będą odbywały się nabożeństwa do św. Rity. Będzie również można składać kartki z intencjami, które podczas nabożeństw będą przedstawiane świętej. Będzie również poświęcenie róż. Takie poświęcenie róż będzie także w czasie wprowadzenia relikwii. Ten kwiat jest symbolem nadziei, symbolem trudnych, po ludzku niemożliwych spraw, w których rozwiązaniu pomaga św. Rita.
Jej kult od kilku lat trwa w parafii św. Jadwigi Królowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu. Msze święte i nabożeństwa do świętej Rity odbywają się również w kościele w Rozniszewie koło Kozienic, jak również w parafii św. Wojciecha w Kowali.