Liczba pątników w sanktuarium maryjnym w Kałkowie w ciągu ostatnich trzech dekad spadła dziesięciokrotnie. Natomiast od lat liczba pielgrzymów, którzy przybywają do skarżyskiego sanktuarium, będącego jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce, utrzymuje się na podobnym poziomie.
Tradycyjnie, najwięcej pątników przybyło do sanktuarium w Kałkowie - ponad 133 tysiące. Trzeba jednak przyznać, że w latach 90. ubiegłego wieku parafialne kroniki odnotowały przybycie prawie miliona wiernych rocznie. W 2023 roku sekretariat pielgrzymkowy odnotował 374 grupy zorganizowane z udziałem ponad 17 tys. osób. Indywidualnie do Kałkowa przybyło ponad 116 tys. osób. W ostatnim czasie w Kałkowie zmodernizowana została baza noclegowa, dzięki czemu więcej osób będzie mogło zdecydować się na dłuższy pobyt w tym miejscu.
Miejscowe sanktuarium maryjne słynie z tego, że otaczani są tam troską ludzie biedni, niepełnosprawni, chorzy i bezdomni. Na terenie sanktuarium znajduje się monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic ilustrujących wydarzenia najnowszej historii Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju.
Natomiast sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odwiedziło w ubiegłym roku ok. 45 tys. pielgrzymów. Byli to pielgrzymi zorganizowani w liczbie ok. 14 tys. i indywidualni (ok. 25 tys.). Liczba uczestników koncertów, warsztatów, rekolekcji, dni skupienia itd. wyniosła 6 tys. osób.
- Największa liczba osób przybywa do sanktuarium w święta maryjne, szczególnie w odpust 16 listopada, a także uroczystości poprzedzające święto patronalne Matki Bożej Ostrobramskiej, czyli 12 listopada. Tego dnia odbywa się procesja zawierzenia ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej. Cyklicznie organizujemy też jubileusz małżeństw przeżywających 25- i 50-lecie małżeństwa, a także w kolejne rocznice koronacji Matki Bożej w dniu 2 lipca - wymienia Agnieszka Polak z Sekretariatu Ostrobramskiego.
W diecezji radomskiej znajduje się również sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Czczony jest tam cudowny obraz Wysokolskiej Królowej Różańca Świętego, ukoronowany papieskimi koronami w 1974 roku przez błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- 17 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość 50-lecia koronacji. Jako sanktuarium różańcowe corocznie w pierwszą sobotę października gromadzi kilka tysięcy pielgrzymów, głównie Kół Żywego Różańca z diecezji radomskiej. Ponadto tradycyjnie co roku organizowane są do sanktuarium piesze pielgrzymki młodzieży z Kozienic i okolicznych parafii, a także z Dęblina - poinformował kustosz sanktuarium ks. Artur Piasek.
W drugą niedzielę czerwca przybywa pielgrzymka strażaków z powiatów kozienickiego, lipskiego i zwoleńskiego, a w trzecią sobotę czerwca organizowana jest diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Margaretka. W 2023 r. do sanktuarium przybyło ponad 30 grup pielgrzymkowych. W ostatnim czasie świątynia przeszła poważny remont, a w tym roku zaplanowane są kolejne prace.
Od lipca 2023 roku proboszczem w Skrzyńsku, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej, jest ks. Sławomir Olak. Miejscowe sanktuarium to najstarszy ośrodek kultu maryjnego w diecezji radomskiej i jeden ze starszych w skali kraju. Miejsce to zasłynęło za sprawą cudownego obrazu Madonny z Dzieciątkiem Jezus, przy którym modlono się już w XII wieku. Kościół, w którym znajdował się łaskami słynący obraz otoczony niezwykłą czcią wiernych, stał się miejscem wielu pielgrzymek szczególnie w okolicach uroczystości odpustowych. Archiwalne kroniki opisują wiele wydarzeń z życia parafii, które opowiadają o niezliczonej ilości pielgrzymów przybywających na to miejsce, wielu cudach wyproszonych przez wstawiennictwo Maryi Staroskrzyńskiej, oraz licznych wotach pozostawionych tu przez wdzięcznych pątników.
- Obecnie nasze sanktuarium - poza byciem wyjątkowym miejscem oddawania czci Matce Bożej - to przede wszystkim parafia, w której prowadzone są różnego rodzaju działania duszpasterskie. Rocznie przybywa do sanktuarium niewiele osób. Są to sporadyczne zorganizowane pielgrzymki, spotkania, dni skupienia dla grup oraz indywidualnie odwiedzający to święte miejsce osoby - mówi ks. Sławomir Olak.
Wyjątkowymi dniami w dorocznym kalendarzu bez wątpienia są uroczystości odpustowe 16 lipca (Matki Bożej z Góry Karmel) oraz 8 września (Narodzenie NMP), kiedy to przypada rocznica koronacji obrazu Staroskrzyńskiej Pani. W 2023 roku obchodzona była 25. rocznica tego wydarzenia.
W diecezji radomskiej znajdują się trzy pozostałe sanktuaria maryjne: w Studziannie, Czarnej i Starej Błotnicy.