Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dzień chorego zainaugurowany w szpitalu w Końskich

Bp Marek Solarczyk poświęcił 8 lutego Oddział Psychiatrii Ogólnej w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętego Łukasza w Końskich. Uroczystość została połączona z obchodami Światowego Dnia Chorego.

W trakcie poświęcenia bp Solarczyk wiele uwagi poświęcił cnotom boskim: wierze, nadziei i miłości. - To dzieło zawierzamy Bogu, aby wspierał je swoim błogosławieństwem. Wiara daje wyjątkową tajemnicę bliskości, że jest ktoś, do kogo mogę przyjść, z kim mogę być, kto będzie ze mną bez względu na to, czego doświadczam. Nadzieja jest potwierdzeniem, że to, co człowiek niesie w tęsknotach, jest związane z pewnymi trudnościami, w tym przypadku chorobami, że jest to ważne i otoczone profesjonalną opieką i leczeniem. A miłość jest źródłem i owocem tego wszystkiego. Te wszystkie tajemnice i dary chcemy dzisiaj zawierzyć Bogu - mówił biskup Marek Solarczyk.

Kierownik oddziału psychiatrycznego Zbigniew Kopyciński mówił, że specjaliści już pomagają chorym z zaburzeniami psychicznymi, chorobami psychicznymi czy w kryzysie, a także z problemami wynikłymi z nadużywania alkoholu i narkotyków. Pacjenci mogą uczestniczyć w terapii zajęciowej czy muzykoterapii.

- Dzięki oddziałowi będziemy mogli przede wszystkim leczyć osoby wymagające hospitalizacji - dodaje Anna Gil, dyrektorka koneckiej lecznicy. Oddział liczy 15 łóżek, z czego 12 jest zajętych.

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk powiedział, że otwarty oddział jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. - Jest to sukces, że w tej części województwa udało się otworzyć oddział psychiatrii ogólnej - podsumował. W planach jest także uruchomienie w ZOZ w Końskich Oddziału Psychiatrycznego Dziennego oraz Zespołu Leczenia Środowiskowego.

Szpital w Końskich jest trzecim w województwie, który posiada stacjonarny oddział psychiatrii. Obecnie w województwie działa Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy z oddziałem w Kielcach oraz szpital w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy