Wydarzenie wpisuje się w 210. rocznicę urodzin wybitnego etnografa, folklorysty i kompozytora. Gala odbyła się 22 lutego w Domu Kultury w Przysusze, a wcześniej w Muzeum Oskara Kolberga odbył się wernisaż wystawy "Rodzina Dembińskich herbu Rawicz na przełomie XVIII i XIX wieku".
Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, któremu podlega Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, powiedziała, że celem Roku Kolberga jest przybliżenie młodemu pokoleniu postaci wybitnego etnografa. - Ale to nie tylko pisarz, czy badacz etnograficzny ale również kompozytor. Jak wsłuchamy się z mazurki Fryderyka Chopina, to możemy usłyszeć nuty, które napisał właśnie Oskar Kolberg. Wydarzenia, które są przed nami, mają na celu upowszechnianie wiedzy i promowanie wybitnego kompozytora, który urodził się tutaj, w Przysusze. Dlatego w związku z tym, że w tym roku przypada 210. rocznica urodzin Oskara Kolberga, tej wybitnej postaci poświęcamy te najbliższe miesiące, ten rok - mówiła Ilona Jaroszek.
Warto odnotować, że Muzeum Oskara Kolberga to jedyne w Polsce muzeum biograficzne, które jest poświęcone Oskarowi Kolbergowi, który żył w latach 1814-1890. To właśnie w tym miejscu została otwarta wystawa, na której prezentowane są obiekty archiwalne i ikonograficzne, dokumentujące historię gospodarczą, społeczną i kulturalną rodu Dembińskich na przełomie XVIII i XIX w. Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kurator ekspozycji, podkreśla, że dobra ziemskie Przysuchy były wówczas znaczącym ośrodkiem przemysłu górniczego, hutniczego i zbrojeniowego. - Narracja wystawy obejmuje kluczowe momenty historii związane ze zrywami powstańczymi, z postacią króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, rodami Czackich i Wielhorskich oraz Małachowskich. Uzupełnieniem wystawy są militaria, repliki strojów balowych z XVIII i XIX w., akcesoria modowe - mówi A. Zarychta-Wójcicka. Wystawa prezentowana będzie do 15 maja 2024 roku.
Do Przysuchy przyjechali potomkowie rodziny Dembińskich, wśród nich Marta Gronkiewicz z domu Dembińska, ostatnia córka zarządcy majątku Przysucha. - Jestem zachwycona, że pałac znajduje się w dobrych rękach. Obiekt ostatnio został wyremontowany. Na wystawie jest dużo zdjęć, które przysłała siostra mojego ojca ze Stanów Zjednoczonych. Moja mama pomagała w administrowaniu tego domu - opowiadała M. Gronkiewicz.
W programie była też promocja książki i spotkanie autorskie z dr. Kamilem Szpunarem, autorem publikacji pt. "Dembińscy herbu Rawicz w XVIII wieku. Genealogia - działalność publiczna - gospodarka". Autor książki opowiadał, że ród ten wywodzi się ze średniej szlachty, która w XVIII wieku awansowała w szeregi szlachty zamożnej, mając aspiracje do wejścia do grona magnaterii małopolskiej. - Książka powstawała wiele lat, ponieważ udało mi się dotrzeć do ogromnej liczby źródeł odnalezionych w wyniku żmudnej i szeroko zakrojonej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej. Odnalezione i poddane analizie źródła przynoszą mnóstwo informacji wzbogacających wiedzę na temat poszczególnych miejscowości i zabytków dawnego województwa sandomierskiego i krakowskiego - podkreślał dr Szpunar.
Następnie odbyła się gala z okazji inauguracji Roku Oskara Kolberga. Obył się także koncert "Kolberg T.39". Jest to projekt grupy muzyków z Pomorza, którzy przedstawili autorskie opracowania melodii z różnych regionów kraju, zapisanych przez Oskara Kolberga. Galę poprowadziła Magdalena Gliszczyńska z Muzeum Wsi Radomskiej.