Ruszyły przygotowania do 46. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.
W siedzibie Kurii Diecezjalnej w Radomiu odbyło się spotkanie z udziałem biskupa Marka Solarczyka oraz przewodników poszczególnych grup. Zaprezentowano również nową stronę rekolekcji w drodze www.pielgrzymka.diecezja.radom.pl, na której znajdują się informacje o każdej grupie, przebieg trasy oraz rys historyczny, poradnik i regulamin pielgrzymki.
Biskup Marek Solarczyk powiedział, że piesza pielgrzymka na Jasną Górę jest wyjątkowym doświadczeniem wiary. - To cudowny i wyjątkowy czas, gdzie ponad 5 tys. osób tworzy wspólnotę modlitwy. Owszem, przeżywamy trudności wędrówki, ale jesteśmy razem - mówił biskup radomski, dziękując jednocześnie księżom za ich zaangażowanie w pątniczy trud. - Dzięki wam możemy mówić o sile naszej pielgrzymki. Nie zapominajcie, że każda grupa potrzebuje was, duchowych przewodników, którzy będą towarzyszyć wiernym idącym na Jasną Górę - dodał bp Solarczyk.
Dyrektor pielgrzymki ks. Krzysztof Bochniak poinformował, że w ubiegłym roku do duchowej stolicy Polski podążało ponad 5 tys. 200 osób. - Trzeba tu wspomnieć przede wszystkim te osoby, które były odpowiedzialne za przebieg i organizację pielgrzymki. Było ich ok. 700, w tym 100 duszpasterzy - powiedział ks. K. Bochniak.
W czasie spotkania zaprezentowano plakat 46. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Omówiono promocję pielgrzymki, organizację, logistykę oraz jej oznakowanie. W tym roku wszystkie pojazdy służb porządkowych czy poszczególnych grup będą oznakowane. Na prostokątnym granatowym znaku będzie umieszczone logo pielgrzymki z podpisem np. służba porządkowa, grupa czy pilot.
W spotkaniu uczestniczył m.in. ks. Damian Janiszewski z parafii św. Wojciecha w Skrzyńsku. - Przed pandemią byliśmy jedną z większych grup. Szło nas ponad 200 osób. Chcemy wrócić do tych lepszych czasów. Udział w pielgrzymce to świadectwo, które dajemy otaczającemu nas światu. Nasza grupa łączy pątników z całego dekanatu, a więc z kilku miejscowości. Organizowanie grupy dla każdego księdza to wielka radość, bo uczestniczy w pięknym dziele, w Kościele pielgrzymującym - podkreślił przewodnik grupy ze Skrzyńska.
Milena Sowa jest odpowiedzialna za obsługę medialną pielgrzymki. Poinformowała, że w najbliższych dniach do parafii w diecezji radomskiej trafią plakaty o pielgrzymce. - Pielgrzymka na tej płaszczyźnie ma być dobrym produktem medialnym, dlatego organizowane jest 16 marca w Radomiu szkolenie dla osób zaangażowanych w jej promocję. Spotkanie poprowadzą Monika Przybysz i Paweł Kudas - powiedziała M. Sowa.
W 2023 roku w pielgrzymce udział wzięło 5215 osób idących w 37. grupach parafialnych. To było więcej niż w 2022 roku, gdzie do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało 4848 osób. W pielgrzymce uczestniczyło 87 księży, 4 diakonów, 11 kleryków, 2 braci zakonnych oraz 6 sióstr zakonnych. Pątnikom towarzyszyło też 8 lekarzy, 68 pielęgniarek i 16 ratowników medycznych. Liczba porządkowych wynosiła 178 a muzycznych - 264. Były także 3 osoby odpowiedzialne za media społecznościowe. Najmłodszy pielgrzym miał 4 miesiące, a najstarszy - 78 lat. Obok Polaków w pielgrzymce szli obywatele Norwegii, Anglii, Ukrainy, Słowacji, Szwajcarii, USA, Włoch, Niemiec i Holandii. W dotychczasowych 45. pielgrzymkach do duchowej stolicy Polski podążało 435 tys. pątników, z czego 35 tys. w ostatnich pięciu latach.