Interesujące odkrycia w późnogotyckiej szydłowieckiej farze.
W trakcie prac konserwatorskich w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu odkryto prawdopodobnie pozostałości polichromii z pierwotnego wystroju obiektu, który pochodzi z przełomu XV i XVI wieku.
Proboszcz parafii ks. Marek Kucharski, powiedział, że prace konserwatorskie wewnątrz świątyni trwają od wielu lat. – Okazuje się, że jest jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. W trakcie prac konserwatorskich ołtarza św. Rocha odkryto pozostałości polichromii, prawdopodobnie z pierwotnego wyglądu kościoła – poinformował ks. M. Kucharski.
Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu, dodał, że po demontażu ołtarzu św. Rocha na odsłoniętym fragmencie ściany południowej widoczne są ubytki zaprawy, w których ujawniono tzw. plamy barwne. Można je interpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza widoczna jest inna plama o kolorze ochry, co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii. – Pod względem chronologii należy je wiązać z częścią reliktów eksponowanych obecnie w innych partiach ścian nawy. Konieczne będzie poszerzenie obecnych i wykonanie nowych odkrywek mających na celu identyfikację widocznych obecnie plam barwnych i ustalenie zakresu występowania szczątków polichromii. Zachowane fragmenty należy oczyścić z nawarstwień, zabezpieczyć poprzez prewencyjną dezynfekcję i konsolidację struktur tynku, a następnie przeprowadzić ich konserwację estetyczną – wylicza W. Bujakowski.
__________________________________
Więcej w numerze Radomskiego GN nr 10. na 10 marca.