Po raz pierwszy radomianie będą mogli zobaczyć prace jednego z najbarwniejszych artystów XX wieku - Salvadora Dalego. Określany jest mistrzem surrealizmu. Jest autorem słynnych "Cieknących zegarów". Wystawa będzie czynna od 17 marca w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów. Organizatorem jest Resursa Obywatelska.
Justyna Górska-Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu wyraziła radość, że na wystawie udało się zgromadzić wszystkie najciekawsze prace Salvadora Dalego dostępne w Polsce. – Prace obrazują wszechstronność artysty. Był twórcą perfum, czy biżuterii. Był też zaangażowany w reklamę. Po raz pierwszy wykorzystujemy na tej wystawie ilustracje wygenerowane przez sztuczną inteligencję – mówiła.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy. – Przede wszystkim jesteście odważni w prezentowaniu projektów, które realizujecie dla zwiedzających. Będąc kiedyś w Hiszpanii, zapragnąłem, aby również w naszym mieście, odbywały się ciekawe wystawy. Dlatego dzisiaj cieszę się, że mamy zespół, który chce realizować ciekawe pomysły. Mamy przestrzeń w Kamienicy Deskurów, gdzie możemy prezentować nasze pomysły. To historyczna chwila dla radomskiej kultury – mówił prezydent Witkowski.
W wernisażu udział wzięli artyści o międzynarodowym uznaniu, których prace prezentowane są w Radomiu, w tym m.in. Janusz Gilewicz, który ozdabiał skórzane kurtki dla Joe Cockera, Erica Claptona czy Davida Bowiego. Otwarcie ekspozycji ponadto uświetnili swoją obecnością rzeźbiarze Martha Mulawa i Artur Szołdra. Wśród nich był również artysta Leszek Żegalski, który przyznał, że na początku nie był zwolennikiem twórczości Salvadora Dalego. – Dzisiaj uważam go za jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy. Nie dlatego, że manualnie był dobrym malarzem ale, że jako jedyny w sztuce nowoczesnej uratował dla nas malarstwo surrealistyczne – powiedział Maestro Żegalski.
Na wystawie znajdują się dzieła rzadko prezentowane w Polsce, m.in. litografie z biblijnego cyklu „Dwanaście plemion Izraela”. Pokazano też przykłady bezpośredniego oddziaływania artysty na inne dziedziny sztuki i kultury. Należą do nich: współpraca z branżą perfumeryjną, kreacje reklamowe, projekty biżuterii czy logo kultowych lizaków Chupa Chups.
Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum w Gliwicach, Epicentrum Art Gallery, Ochorówiczówki – Muzeum Magicznego Realizmu, Rosenthal Ceramica Group Sp. z o.o., Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Ekspozycja „Salvador Dali w Radomiu” będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10–18. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.