W Radomiu 3 kwietnia odbyły się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: "Wspólnie dla autyzmu".
Uczestnicy spotkali się przy fontannach na ul. Żeromskiego. Tam obejrzeli pokaz musztry w wykonaniu uczniów Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu - Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Następnie barwny korowód przeszedł przed Urząd Miejski, gdzie uczestnicy wypuścili w niebo kolorowe balony.
Dalsze uroczystości odbyły się w muszli koncertowej Parku im. Tadeusza Kościuszki. Tu zaprezentowały się placówki przedszkolne, szkolne i wychowawcze, które wspierają osoby z autyzmem. Były prezentacje artystyczne i wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, gry i zabawy. Na stoiskach placówek i organizacji pomocowych można było dowiedzieć się więcej na temat autyzmu.
Głównym organizatorem obchodów jest radomskie Stowarzyszenie "Karuzela". - Jako stowarzyszeniu, które już wiele lat działa na rzecz dzieci z autyzmem, z zespołem Aspergera oraz różnymi innymi niepełnosprawnościami, zależy nam, żeby miasto w tym dniu zwróciło uwagę na autyzm. Przede wszystkim chcemy uświadomić mieszkańcom, że autyzm jest wśród nas i zwrócić im uwagę na to, że dzieci ze spektrum autyzmu są częścią naszego społeczeństwa. Statystycznie prawie w każdej klasie jest przynajmniej jedno dziecko z zespołem Aspergera. Mamy też świadomość, że nazwanie danej niepełnosprawności tak naprawdę oswaja i pojawia się większa akceptacja takich osób, które niejednokrotnie mają dla nas niezrozumiałe zachowania, a tego, czego nie rozumiemy, często się obawiamy. To są pełnowartościowe osoby, które potrzebują szacunku, zrozumienia. Jesteśmy neuroróżnorodni - mówi Sylwia Waśkiewicz, prezes Stowarzyszenia "Karuzela".
Tegoroczne spotkanie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przebiegało pod hasłem: "Wspólnie dla autyzmu". - Szliśmy w marszu z kolorowymi symbolami nieskończoności i kolorowymi balonami, a to wszystko ma zwiększać świadomość społeczną na temat autyzmu, a także promować akceptację, zrozumienie, wsparcie dla osób z autyzmem. Chodzi też o podkreślenie znaczenia różnorodności oraz unikatowych talentów osób z autyzmem i zachęcanie do budowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa, które uwzględnia potrzeby każdego człowieka - wyjaśnia S. Waśkiewicz.
W muszli koncertowej uczestnikom i organizatorom podziękował Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Radom musi być miastem, które akceptuje różnorodność, a wy jesteście najlepszym przykładem, że z wami pięknie można tę różnorodność promować. Dziś przy okazji kolejnego marszu jestem zbudowany, że jest to nasza kolejna cegiełka w budowaniu świadomości różnorodności, ale przede wszystkim akceptacji i zrozumienia dla osób z autyzmem. Bardzo serdecznie dziękuję wam za udział w dzisiejszym marszu - mówił.