Zapisane na później

Pobieranie listy

Dzieła z II połowy XX wieku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wernisaż nowej odsłony stałej wystawy w Galerii - "Sztuka polska II połowy XX w. ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego" - odbędzie się w piątek 10 maja o 17.00.

Marta Deka Marta Deka

|

GOSC.PL

dodane 08.05.2024 14:20

Do tej pory w Galerii prezentowane było malarstwo polskie XIX i XX wieku. Tym razem Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprezentuje sztukę drugiej połowy XX wieku. Kuratorkami wystawy są Magdalena Ewa Nosowska i Magdalena Kołtunowicz.

Część poświęconą malarstwu stanowić będą dzieła artystów posługujących się językami abstrakcjonizmu, ekspresjonizmu, informelu: Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Hasiora, Józefa Łukomskiego, Erny Rosenstein, Rajmunda Ziemskiego. - W naszej kolekcji posiadamy prawie 5 tys. obiektów sztuki z II połowy XX wieku. Wybór i selekcja były bardzo trudne. Wybierając prace, zrezygnowałam ze sztuki figuratywnej na rzecz sztuki nieprzedstawieniowej. Pokazałam 35 prac 27 artystów tworzących po II wojnie światowej. Wśród nich są artyści debiutujący czy wystawiający w 1955 roku w Arsenale. Ten rok jest graniczną datą, od kiedy w Polsce możemy mówić o sztuce nowoczesnej, kiedy zerwaliśmy z realizmem socrealistycznym i do głosu doszły nowe nurty. Od tego momentu mówimy o neoawangardzie. Arsenałowców reprezentuje tutaj choćby radomianin Rajmund Ziemski. Jest też duża reprezentacja jeżeli chodzi o grupę krakowską, np. Erna Rosenstein. Duża część ekspozycji poświęcona jest abstrakcji - mówi M. Kołtunowicz

Obok prac malarskich na wystawie znalazły się obiekty przestrzenne: rzeźby, ambalaże i instalacje autorstwa między innymi: Ludmiły Stehnovej, Barbary Falender, Marii Pnińskiej-Bereś, Izabelli Gustowskiej oraz Józefa Łukomskiego, Jacka Waltosia, Jana Berdyszaka. - Ta Galeria nie jest prosta w aranżacji, jednak absolutną nowością jest wprowadzenie rzeźby. Zdecydowaliśmy się na taki krok, by ubogacić odbiór, ale też pokazując sztukę II połowy XX wieku, trudno zrezygnować z rzeźby, ponieważ była ona papierkiem lakmusowym tego, co się działo w sztuce. Rzeźba odeszła wówczas od pierwotnych funkcji pomnikowych, kommemoratywnych i tego, co się wiązało z rzeźbą klasyczną, socrealistyczną. Artyści ukazywali własne odczucia i w ekspresyjny sposób pokazywali to, co się wówczas działo. Na tej wystawie prezentujemy 15 obiektów zróżnicowanych pod względem formalnym i treściowym. Wprowadziliśmy też obiekt interaktywny, z którym będzie można pracować samodzielnie - mówi M.E. Nosowska.

Eksponowane w Galerii dzieła stanowią wybór z bogatej kolekcji sztuki współczesnej, którą przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..