Nowy numer 20/2024 Archiwum

Finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Alumnów Seminariów Duchownych i Zakonnych

Finał konkursu, w którym uczestniczyło 23 alumnów reprezentujących seminaria diecezjalne i zakonne, odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów w dniach 7-8 maja.

Materią konkursu była Księga Tobiasza. Zmagania konkursowe ubogaciły prelekcje o tej księdzeprzygotowane przez ks. dr. Marcina Zielińskiego. Komisję konkursu stanowili: ks. dr Marcin Zieliński, zastępca przewodniczącego ogólnopolskiego Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II z Lublina, ks. dr hab. Jacek Kucharski z Radomia oraz ks. dr Tomasz Krzysztofiak z Gniezna.

Reprezentantem diecezji radomskiej, a tym samym zwycięzcą eliminacji seminaryjnych był alumn Hubert Popis, student III roku teologii w WDS w Radomiu.

- Wszyscy finaliści okazali się doskonałymi znawcami nie tylko treści Księgi Tobiasza, ale i komentarzy zawartych w V wydaniu Biblii Tysiąclecia. Zwycięzcą okazał się al. Krystian Puzanowski (WSD  Białystok). Drugie miejsce zajął al. Maciej Książek (pallotyni-Ołtarzew), trzecie - al. Patryk Nowacki (WSD Łódź) oraz al. Albert Pypowski (Lublin - o.o. marianie). Jury konkursowe wręczyło laureatom cenne nagrody. Zwycięzca konkursu pojedzie tym razem do jednego z krajów biblijnych ze względu na niestabilną sytuację w Izraelu. Pozostali otrzymali nagrody pieniężne. - informuje ks. Jacek Kucharski.

Wszyscy uczestnicy finału będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach biblijnych, organizowanych przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II oraz Instytut Nauk Biblijnych KUL, które odbędą się w Wetlinie w dniach 9-16 września. Otrzymali też książką ks. prof. Henryka Witczyka o natchnieniu biblijnym. Ks. Jacek Kucharski przywiózł ponadto modlitewnik seminaryjny i inne gadżety promujące Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu. - Konkursowi towarzyszyła niezwykła atmosfera przyjaźni i wymiany wzajemnych doświadczeń. Alumni byli zachwyceni miejscem, które stało się polem ich konkursowych zmagań. Położenie ośrodka nad Pilicą, otaczające go lasy, a przy tym piękna kaplica z relikwiami św. Jana Pawła II - patrona Dzieła Biblijnego, która była miejscem celebracji Eucharystii i prelekcji głoszonych przez ks. Marcina Zielińskiego, na długo zapadną w pamięci uczestników biblijnych zmagań. Niezwykła życzliwość, z jaką spotkali się w Emaus finaliści konkursu biblijnego, była niewątpliwą zasługą dyrektora ośrodka ks. Damiana Spiżewskiego oraz pracowników - mówi ks. Kucharski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy