W tym roku Noc Muzeów odbyła się 18 maja. W sobotę Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odwiedziły tłumy gości.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego wydarzenie zorganizowało po raz 18. Tegoroczna Noc Muzeów w placówce odbyła się tam pod hasłem "Czasy PRL-u". - To jest bezpośrednie nawiązanie do wystawy, którą prezentujemy w naszym muzeum: "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego »Radoskór« 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania". PRL to lata świetności tej fabryki. W szczycie zatrudniała ponad 12 tys. osób, czyli można powiedzieć, że każdy mieszkaniec albo miał kogoś znajomego czy krewnego, który pracował w fabryce, albo sam był w niej zatrudniony - mówi Mariusz Turczyk, kierownik działu edukacyjnego.
Po wystawie oprowadzał jej kurator Krzysztof Skarżycki. Chętnych do jej zwiedzania nie brakowało. Byli wśród nich młodsi i starsi mieszkańcy Radomia. Na prezentowanych na niej zdjęciach szukali członków swojej rodziny, albo wspominali dawne czasy.
Do tematu nawiązywały też prezentowane w placówce wystawy Izby Czarnej Płyty z Pionek - unikatowe płyty winylowe tłoczone w "Pronicie", numizmatyczna "Waluta PRL" i "Kronika wydarzeń czasów PRL na znaczkach pocztowych". Z kolei modę z tego okresu prezentowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu oraz słuchacze Radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na dziedzińcu przeboje z PRL-u wykonywały zespoły Piotr Zarzyka Band i Sploty. Można było sobie też zrobić zdjęcie przy fiacie 125p i polonezie. Serwowano wodę z saturatora i watę cukrową.
W tym roku po raz pierwszy muzealnicy zaprosili swoich gości do malowania tryptyku "Noc Muzeów 2024", wzorowanego na obrazach Jacka Malczewskiego, który zorganizował Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta.
Po stałych i czasowych wystawach oprowadzali swoich gości kuratorzy, którzy chętnie odpowiadali na ich pytania. Najdłuższa kolejka ustawiła się przed salami wystawienniczymi, gdzie prezentowane są dzieła Jacka Malczewskiego.
Poza tym były warsztaty, pokazy astronomiczne oraz odkryć i wynalazków. Konkurs "Słodkie muzealne podchody" zorganizował Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich. Wiele atrakcji przygotowano dla dzieci, m.in. malowanie twarzy, warsztaty i konkurs na nadanie imienia dla muzealnej kapibary.