W Muzeum Wsi Radomskiej Młodzieżowy Zespół Ludowy "Guzowianki" świętował 10-lecie istnienia.
Zaczynali od kółka muzycznego w szkole podstawowej w Guzowie. Potem ich teledyski stały się hitem w mediach społecznościowych. Zespół zrodzony z miłości do tradycji ludowej powstał w 2014 roku z inicjatywy Wiolety Fijałkowskiej. Dziś na koncie ma trzy płyty.
- Na początku było kółko muzyczne w szkole, ale dziewczyny gdy skończyły VI klasę i szły do gimnazjum, chciały dalej śpiewać i kształcić się w tym kierunku. Postanowiłam, że zorganizuję zajęcia popołudniowe. Przychodziło do nas coraz więcej dzieci. Zaczęliśmy nagrywać swoje utwory, kręcić klipy. To też przyciągnęło do nas dzieci z regionu radomskiego i szydłowieckiego, ale przyjeżdżają też do nas dzieci spod Warszawy. Dzisiaj w skansenie będzie na scenie prawie 70 osób. Cieszymy się, że z takiego małego kółka powstał tak duży zespół i jesteśmy znani w całej Polsce dzięki temu, że jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, kultywujemy tradycję, ale tworzymy też własne utwory ludowe - mówi W. Fijałkowska.
Śpiewającym towarzyszy kapela. - Kochamy muzykę, szczególnie ludową. Ona jest bardzo energetyczna. Cieszymy się, że możemy kultywować naszą tradycję przez muzykę. Ona jest radosna. Zachęca ludzi do zabawy, ale też koi smutki. Można obejrzeć nasze klipy. Tam widać, że to jest inny świat. My lubimy do tego świata wchodzić, uciec od prozy życia, to nam daje dużo siły do dalszego działania - podkreśla W. Fijałkowska.
Gala jubileuszowa odbyła się w amfiteatrze. Rozpoczął ją spektakl pt. "Zosieńka", który wystawił Teatr SpectART z Poznania. Ten autorski projekt teatru, przygotowany we współpracy z Guzowiankami, przybliżył kulturę wsi w odniesieniu do realiów świata współczesnego poprzez historię tytułowej Zosi, która mierzy się z konfrontacją swoich młodocianych pragnień z tradycją przodków.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przyznał zespołowi Guzowianki medal pamiątkowy "Pro Masovia". Jest to wyróżnienie okolicznościowe nadawane osobom, organizacjom i instytucjom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz województwa mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza.
Nagrodę wręczyli Ilona Jaroszek, dyrektor MWR, i zastępca dyrektora Zbigniew Skuza.
- To bardzo wyjątkowy dzień dla Muzeum Wsi Radomskiej. Wiola Fijałkowska postanowiła, by zespół jubileusz obchodził w naszym skansenie, z czego się bardzo cieszę. Guzowianki są znane nie tylko na naszym terenie, ale również w całej Polsce. Życzę im, by dalej się rozwijali. Życzę zespołowi realizacji wszystkich planów, aby mógł bawić naszą przepiękną ludową muzyką nie tylko na scenach w Polsce, ale i poza granicami kraju. Od kiedy powstały Guzowianki, to bardzo dużo teledysków nakręciły w naszym skansenie. Wystawiły tu dużo scenek rodzajowych. Kibicuję temu zespołowi. Skansen jest dla nich zawsze otwarty - mówi I. Jaroszek.
Guzowianki koncert rozpoczęły piosenką "Dziwaczka Guzowska", czyli hymnem na cześć Guzowa, którego tekst napisał Marek Mioduszewski. W. Fijałkowska wręczyła podziękowania osobom i instytucjom, które współpracują z zespołem i go wspierają. - Z okazji 10-lecia zespołu pragniemy wyrazić naszą najgłębszą wdzięczność za nieocenione wsparcie oraz zaangażowanie, które przyczyniły się do naszego sukcesu - mówiła.
Wokół amfiteatru były stoiska z kuchnią tradycyjną. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały lokalne specjały m.in. porkę, pazibrodę, pierogi, racuchy.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Guzowianki, współorganizatorem - Muzeum Wsi Radomskiej, partnerem - samorząd województwa mazowieckiego. Patronat honorowy objął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.