Ludowiznę trzeba kochać przejdź do galerii

Były muzyka ludowa, przegląd kapel i dobra zabawa. To wszystko za sprawą kolejnego już wydarzenia z cyklu "Spotkanie z Folklorem im. Stanisława Stępniaka", które odbyło się w niedzielę 21 lipca w Wieniawie w powiecie przysuskim.

Wójt gminy Krzysztof Sobczak przypomniał, że od 18 lat odbywa się impreza, której celem jest upamiętnienie twórczości niewidomego od urodzenia, wybitnego muzyka i kompozytora ludowego, jakim był Stanisław Stępniak. Muzyk grał na harmonii, akordeonie, organach, saksofonie i skrzypcach. - Muzyka stała się jego pasją i życiowym celem. Ponadto tańcem i muzyką ludową chcieliśmy uczcić ten lipcowy dzień. Gratuluję wszystkim nagrodzonym, choć dla mnie wszyscy uczestnicy przeglądu są zwycięzcami, bo jak inaczej nazwać twórczość, która swoje źródło ma głęboko w sercu - powiedział wójt Sobczak.

Anna Kwiecień, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, dodała, że chodzi o ukazanie i pielęgnowanie wartości kulturalnych wyrażonych w muzyce i pieśni ludowej oraz promocję twórczości artystycznej. - Cieszy nas liczba uczestników przeglądu. Mamy tłumy. W tym roku zgłosiło się do nas ponad 60 podmiotów muzycznych. Wszyscy są fanami muzyki ludowej - zaznaczyła.

Wśród uczestników przeglądu był Henryk Gwiazda, który od lat 60. ubiegłego wieku gra na harmonii. - Takie wydarzenia dają wiele otuchy, nie tylko grającym, ale i słuchającym. Minione czasy już nie wrócą. Kiedyś były bębenek, harmonia i skrzypce. Graliśmy na weselach, które trwały 2 lub 3 dni. Nie było domów weselnych czy remiz. Zdejmowano wrótnie w stodołach i ludzie tańczyli na nich. Wszyscy byli szczęśliwi - opowiada muzyk ludowy.

Antek Hasso-Agopsowicz jest przedstawicielem młodego pokolenia zafascynowanego muzyką ludową. - Mam tylko nadzieję, że tych ludzi będzie więcej i będą przejmować tradycje muzyczne swoich rodziców czy dziadków. Dla mnie udział w tym przeglądzie to możliwość nauki grania z najlepszymi muzykantami tego regionu, przygrywania z nimi w parku, słuchania wariantów muzycznych, które są wymyślane w trakcie grania - opowiada.

"Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka", jak co roku, zgromadziły w muszli koncertowej w wieniawskim parku tłumy wielbicieli zespołów śpiewaczych, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów oraz kapel ludowych. Wydarzenie ma na celu ochronę najcenniejszych tradycji autentycznego repertuaru, śpiewu i muzyki instrumentalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..