Harcerze z Radomia wzięli udział w międzynarodowym obozie skautowym, który odbył się na wyspie na rzece Ybbs w dolnej Austrii.
Oprócz radomian byli tam skauci z innych miast Polski oraz Niemiec i Austrii, którzy - jak podkreśla Adrian Kopyt, zastępowy zastępu Batalion z 9. Drużyny Radomskiej - pragną realizować misję Skautów Europy - budowanie chrześcijańskiej Europy opartej na więzach przyjaźni i braterstwa.
Skauci z Radomia i ich rówieśnicy z Niemiec rozpoczęli obóz w Wiedniu. Oprócz zwiedzania stolicy Austrii ich zadaniem było znalezienie noclegu oraz dotarcie na miejsce obozu. Po powrocie z eksploracji przystąpili do budowy obozowiska. Każdy zastęp miał skonstruować platformę do spania, stół, palenisko do gotowania i miejsce do przygotowywania posiłków. Wspólnie zbudowali maszty na flagi, bramę do obozu i most przez rzekę.
- Jednym z najciekawszych punktów obozu była wyprawa górska, która dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Harcerze mieli do wyboru dwie trasy. Część z nich, pragnąc sprawdzić swoje możliwości, wybrała bardziej zaawansowaną trasę, prowadzącą przez strome zbocza i pionowe ściany. Mimo trudności wszyscy zdołali pokonać trasę, a zapierające dech w piersiach widoki na szczycie wynagrodziły wszelkie trudy. W wyjątkowej chwili, na szczycie góry Ötscher wznoszącej się na wysokość
W trakcie obozu odbył się konkurs kulinarny między zastępami. Skauci licytowali produkty, a następnie przygotowywali z nich dania. Zwyciężył zastęp Batalion, który zdobył najlepsze składniki i przygotował z nich stek z ziemniakami.
- Formacja skautowa pomaga nie tylko w stawaniu się odpowiedzialnymi obywatelami, ale także prowadzi do świętości. Podczas obozu, w samodzielnie wykonanej kaplicy polowej, skauci codziennie uczestniczyli we Mszach Świętych. Sprawował je duszpasterz z Radomia ks. Marcin Majewski SAC. Po jego wyjeździe, skauci brali udział w Mszach Świętych po łacinie, razem ze skautami z Niemiec i Austrii. Program duchowy obozu uzupełniały także Apele Ewangeliczne, czyli codzienne refleksje i dyskusje nad słowem Bożym w zastępach - wyjaśnia A. Kopyt.
Federacja Skautingu Europejskiego jednoczy lokalne stowarzyszenia Skautów Europy w 23 krajach w Europie i Ameryce. Jest to ruch wychowawczy, wspierający rodzinę, który ma swoje źródła w antropologii chrześcijańskiej, Katolickiej Nauce Społecznej oraz w skautingu Lorda Baden-Powella.