Wydarzenie pn. "Orkiestry wojskowe w Radomiu dla mieszkańców swojego miasta" odbyło się z okazji Święta Wojska Polskiego.
Koncert odbył się na placu Corazziego przed Urzędem Miejskim. Jego organizatorem był Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia". - Zaprosiliśmy dzisiaj państwa na wydarzenie, którym chcemy wyrazić szacunek i uznanie dla munduru żołnierza polskiego. W kilka dni po oficjalnym Święcie Wojska Polskiego, które obchodzimy na pamiątkę zwycięstwa nad Armią Czerwoną z 15 sierpnia 1920 roku, zapraszamy państwa na wydarzenie bez precedensu. Przed nami na jednej scenie wystąpią dwie orkiestry wojskowe stacjonujące w Radomiu - mówiła Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni.
Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to stosunkowo nowa jednostka artystyczna na mapie Radomia. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 grudnia 2023 r. swoją działalność rozpoczął Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu. Komendantem Ośrodka jest płk Łukasz Baranowski. W skład jednostki wchodzi orkiestra, Kompania Reprezentacyjna oraz dowództwo i sztab. Ośrodek Reprezentacyjny WOT zajmuje się zabezpieczeniem uroczystości państwowych i wojskowych zgodnie z ceremoniałem wojskowym Sił Zbrojnych RP oraz zabezpieczeniem przedsięwzięć promujących Wojska Obrony Terytorialnej. Dowódcą - kapelmistrzem orkiestry jest st. chor. sztab. Tomasz Chwaliński. Tamburmajorką orkiestry jest szer. Angelika Toporek, zdobywczyni wielu nagród na arenie polskiej i międzynarodowej, w tym Pucharu Świata w Zadarze w Chorwacji, w kategorii buława solo-seniorki.
Orkiestra skupia głównie żołnierzy Obrony Terytorialnej, ale należą do niej też osoby pełniące zawodową służbę wojskową. Orkiestra liczy ponad 60 muzyków. W repertuarze ma utwory związane z ceremoniałem wojskowym, marszowe, patriotyczne i religijne, ale również rozrywkowe.
- Bardzo dziękuję za tak wspaniały koncert. Dziękuję państwu, że tak ciepło przyjęliście naszych muzyków. Nikt nie sądził, że w tak krótkim czasie powstanie zawodowy zespół, który będzie występował w całej Polsce - mówi komendant ośrodka płk Łukasz Baranowski.
Drugi koncert dała Orkiestra Wojskowa w Radomiu, która jest etatowym pododdziałem artystycznym Wojska Polskiego. Orkiestra powstała w 1946 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Od 2019 r. dowódcą-kapelmistrzem orkiestry jest mjr Łukasz Kukulski. Do najważniejszych zadań orkiestry należy oprawa uroczystości państwowych, wojskowych i patriotycznych. Orkiestra daje kilkadziesiąt koncertów rocznie oraz prezentuje pokaz musztry paradnej, który z czasem stał się jej wizytówką.
Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to zdobycie Grand Prix na 55. Konkursie Orkiestr Wojskowych. W 2021 r. orkiestra zdobyła Grand Prix świeradowskiego festiwalu. W Świeradowie-Zdroju wielokrotnie wyróżniani byli także jej soliści i zespoły kameralne. Obecnie orkiestrę tworzy 35 muzyków.
Orkiestry wykonywały utwory patriotyczne i rozrywkowe. Towarzyszyli im soliści. Za występ radomskim orkiestrom podziękował Łukasz Molenda, zastępca prezydenta Radomia, który był pomysłodawcą wydarzenia. - Był to projekt trudny do realizacji, bo było bardzo mało czasu na przygotowania. Dziękuję artystom za występ. Byliście świetni. Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia. Mam nadzieję, że impreza już na stałe zagości w naszym mieście - mówi Ł. Molenda.
Jako druga wystąpiła Orkiestra Wojskowa w Radomiu. Marta Deka /Foto Gość