70 ministrantów, którzy w ciągu roku uczestniczyli w szkole lektora, przeżywa rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Uroczysta promocja na funkcję lektora odbędzie się 28 września o 11.00 w katedrze radomskiej, w czasie Mszy św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka.
Rekolekcje prowadzili ks. Mariusz Chamerski, duszpasterz młodzieży i LSO, oraz ks. Daniel Reguła. Jak mówi ks. Chamerski, okres wakacyjny to czas, w którym następuje podsumowanie i dopełnienie szkoły lektora poprzez kilkudniowe rekolekcje. - To już nie tyle czas warsztatów, co bardziej czas podbudowania swojej duchowości i odkrywania sposobu działania słowa Bożego w życiu lektora. Specyfiką rekolekcji uczestników szkoły lektora jest to, że zapraszamy ich i do medytacji słowa Bożego, prowadzonej czy to przez diakona, czy któregoś z nas księży, i do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. Uczymy też modlitwy słowem Bożym, chociażby jutrznią, gdzie chłopcy uczą się, jak modlić się Psalmami - wyjaśnia ks. Chamerski.
Mszy św. w kaplicy seminaryjnej 28 sierpnia przewodniczył bp Marek Solarczyk. Eucharystię koncelebrowali ks. Marek Adamczyk, rektor WSD, ks. Mariusz Chamerski i ks. Daniel Reguła.
Biskup Marek powiedział, że rekolekcje dla kandydatów na lektorów to wyjątkowy czas. - Dzisiaj stajemy razem z wami, przywołując życie dzisiejszego patrona św. Augustyna, który też miał swoją drogę życia, wiary, na której ostatecznie Bóg go doprowadził do świętości. Tego wam życzymy i o to się modlimy, aby Bóg was umacniał, aby wasza gotowość i oddanie w posłudze dla ludzi w Kościele były też waszą radością i umocnieniem - mówił biskup radomski.
W homilii bp Marek powiedział, że gdy pytali Jana Chrzciciela, czy jest Mesjaszem, on odpowiedział, że jest tylko głosem. - Słowo to jest Chrystus, to jest Bóg. Ja jestem tylko głosem. Jestem po to, żeby Bóg przeze mnie przemawiał. Ja Mu daję swój głos. Niech ten czas rekolekcji przede wszystkim wam pomoże, bo potraficie powiedzieć Panu Bogu: „Chcę być z Tobą, przeżywać z Tobą”. Niech Pan Bóg was wspiera i niech wasza posługa będzie dla was radością, niech was umacnia - mówił bp Solarczyk.
Adam Krakowiak z parafii MB Częstochowskiej w Przyłęku od 9 lat jest ministrantem. - Na rekolekcjach można poznać fajnych kolegów i się pomodlić. Mamy konferencje dotyczące lekcjonarza, Pisma Świętego, uczymy się, jak odbierać te treści, gdy mówi do nas Pan Bóg - mówi Adam. Jego brat Jakub również 9 lat jest ministrantem. Został lektorem, żeby czytać i głosić Słowo Boże. - Cieszę się, że mogłem tu przyjechać, odpocząć, modlić się do Pana Boga i prosić o potrzebne łaski - podkreśla Kuba.
Dominik Kowalczyk z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu od pięciu lat służy przy ołtarzu. - Podoba mi się gmach seminarium, bardzo dużo się modlimy. Chcę być lektorem, by czytać i głosić słowo Boże - przyznaje Dominik.
Stanisław Plewiński z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu od pięciu lat jest ministrantem. - Zobaczyłem ministrantów w kościele przy ołtarzu. Chciałem zobaczyć, jak to jest. I zostałem. Byłem w szkole lektora, bo chciałem czytać słowo Boże i pomagać zrozumieć je ludziom. Rekolekcje są bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się np., jak medytować słowo Boże - mówi Stanisław.
Igor Jasek z radomskiej parafii Chrystusa Dobrego Pasterza ministrantem jest od trzech lat. Codziennie czyta Pismo Święte. Szkoła lektora pomogła mu w zrozumieniu Biblii. - Chcę się nauczyć przede wszystkim czytania słowa Bożego. Powołanie do służby lektora jest dla mnie bardzo istotne - podkreśla Igor.