W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu 29 sierpnia odbył się Ogólnodiecezjalny Zjazd Katechetów. - Niech wasze świadectwo życia i wiary, niech wasza wierność i wytrwałość w głoszeniu tego, co Boże, będą znakiem Boga - mówił bp Marek Solarczyk.
W zjeździe uczestniczyli księża, siostry zakonne i katecheci świeccy. - Spotykamy się, by najpierw pomodlić się, podziękować Panu Bogu za czas wakacji i prosimy o Bożą pomoc na rozpoczynający się nowy rok szkolny - mówi ks. Mariusz Chamerski, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Spotkanie rozpoczęła Msza św., której w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Solarczyk. - Dzisiaj orędownikiem naszych intencji i starań jest św. Jan Chrzciciel. Imię Jan oznacza "Bóg okazał łaskę". Niech to, co dzisiaj w Eucharystii zawierzamy Panu Bogu, będzie wypełnione Jego łaską i umocni nas - mówił biskup radomski.
W homilii bp Solarczyk przywołał słowa proroka Jeremiasza: "Będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię zwyciężyć, gdyż Ja jestem z tobą, by cię ochraniać". - Jesteśmy w tej misji Boga i Kościoła, żeby samemu przeżywać i doświadczać tego, że On jest z nami. I chcemy to wnieść w to, co czynimy z oddaniem, troską i poświęceniem w szkole i poza nią. Za to poświęcenie i oddanie bardzo wam dziękuję - mówił bp Marek.
Biskup modlił się z zebranymi. - Daj nam, Boże, mądrość, wytrwałość. Daj nam tę moc, która sprawi, że to dzieło, które nam zawierzyłeś, wypełnimy w tych warunkach, w których będziesz z nami. Niech Bóg błogosławi, niech umacnia. Niech wasze świadectwo życia i wiary, niech wasza wierność i wytrwałość w głoszeniu tego, co Boże, i w tym, czego będziecie nauczać, ale i w tym, jak będzie żyć i przeżywać wiarę, będą tym znakiem Boga, który żyje, wypełnia swojej dzieła i którego łaska zawsze zwycięża - mówił.
Po Eucharystii katecheci spotkali się w auli św. Jana Pawła II. Rozmawiano o planach organizacyjnych na nowy rok szkolny i katechetyczny. - Ten rok jest szczególny. Zapowiadane są niepokojące zmiany dotyczące nauczania religii. Jak wiemy, rozporządzenie z 26 lipca wprowadziło pewien niepokój, dlatego ks. Rafał Czekalewski wyjaśni nam pewne kwestie związane z tym rozporządzeniem. Biskup Solarczyk, jako członek Komisji Wychowania przy KEP, opowie o obecnym etapie prac i konsultacjach z Ministerstwem Edukacji Narodowej - mówi ks. Chamerski.
W diecezji radomskiej katechezy uczą 823 osoby, w tym ponad 600 katechetów świeckich.
Ewa Mężyk z PSP nr 32 w Radomiu katechetką jest od 2001 roku. - Katecheza jest towarzyszeniem dzieciom w rozwoju ich wiary. Możemy ją rozwijać, ale też zasiać. Pozwalamy dzieciom odkrywać pewne aspekty wiary, dajemy pewien zasób wiedzy, ale najważniejsze jest towarzyszenie im - mówi katechetka. - Takie spotkania jak dziś są dla nas wzmocnienie w sytuacji, która jest dla nas trudna. Staram się ją brać na spokojnie, bo myślę, że będzie dobrze. Podczas takich spotkań dostajemy zastrzyk pozytywnej energii - dodaje.
Monika Drążyk uczy religii w II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Podkreśla, że każdy nowy rok szkolny i katechetyczny niesie ze sobą dużo nadziei. - W tym roku przy tej nadziei pozostaniemy, niezależnie od różnych uwarunkowań zewnętrznych i okoliczności, które nam towarzyszą, dyskusji, pewnie też ludzkich niepokojów i lęków o to, jak będzie wyglądała katecheza w szkole. Wierzę, że młodzież, rodzice pozostaną wierni pewnym wartościom. Do tej pory w mojej szkole zdecydowana większość młodzieży uczęszczała na lekcje religii, było to prawie 90 proc. Wierzę, że sytuacje zewnętrzne nie zmienią tego, że głód za autorytetem, poszukiwanie dobra, prawdy i piękna będą nieustannie towarzyszyły młodzieży. Lekcje religii stwarzają taką możliwość, są płaszczyzną, na której poprzez wychowywanie do wartości możemy zbliżać się do drugiego człowieka i zaspokajać głód Boga, głód autorytetu - mówi katechetka.