Przed nami XXVI Radomskie Święto Chleba

W tym roku Święto Chleba w Radomiu odbędzie się od 6 do 8 września pod hasłem "Chleb od piekarza zdrowia przysparza". Będą kiermasz pieczywa i ciast, wystawa o dziejach radomskiego rzemiosła, gry, zabawy i koncerty. Na placu Corazziego przez trzy dni będzie trwał festyn rodzinny.

Organizatorzy: Cech Piekarzy w Radomiu, DK Borki, OKiSz Resursa Obywatelska i Izba Rzemiosła zapraszają na plac Corazziego już w najbliższy weekend. - To impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. W tym roku święto odbędzie się pod hasłem "Chleb od piekarza zdrowia przysparza". Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. - Święto Chleba to pewnego rodzaju odpowiednik dożynek, które odbywają się na terenach wiejskich. Tam dziękujemy rolnikom, a tu mamy okazję podziękować za trud naszym wspaniałym rzemieślnikom - dodaje wiceprezydent Łukasz Molenda.

W piątek 6 września planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ulicy Rwańskiej 25, gdzie mieściła się ława cechowa piekarzy cechu radomskiego, a w kamienicy Deskurów zostanie otwarta wystawa "Rzemiosło wczoraj i dziś". - W tym roku Cech Piekarzy w Radomiu obchodzi 20. rocznicę reaktywowania. Ma bogatą kilkusetletnią historię. Po 1948 r. ze względów politycznych cechy zostały scalone. W 2004 r. postanowiliśmy nasz cech reaktywować. Zapraszamy na odsłonięcie tablicy, dla nas to ważne wydarzenie - mówi Jarosław Gajda z Cechu Piekarzy w Radomiu. - Jest to już 26. Święto Chleba organizowane przez piekarzy radomskich. Staramy się, żeby przebiegało w formie pikniku, byśmy mogli spędzać czas razem. Chcemy w ten sposób podziękować radomianom, że cały czas są nami, z rzemieślnikami, którzy na co dzień pieką świeży, chrupiący chleb - dodaje Gajda.

Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. - Powstanie izby związane było z utworzeniem  województwa radomskiego. Utożsamiamy się z ziemią radomską. Poprzez te lata wykształciliśmy ponad 31 tys. czeladników i 4 tys. mistrzów. Na placu Corazziego w czasie trwania Święta Chleba będzie wystawionych część eksponatów, które na co dzień znajdują się w Muzeum Rzemiosł na placu Konstytucji 3 Maja. Zapraszam na naszą prezentację. Bezpośrednio po odsłonięciu tablicy pamiątkowej 6 września odbędzie się spotkanie w Kamienicy Deskurów. Zapraszam, byśmy wspólnie spędzili ten czas w atmosferze dziękczynienia za chleb, za pracę tych, którzy go wypiekają, ale również za pracę tych wszystkich, którzy organizują to wydarzenie - mówi Marek Sokołowski, przedstawiciel Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu

Święto Chleba potrwa do niedzieli. Tego dnia na scenie wystąpią Guzowianki, Mezo oraz zespół Carpe Diem.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. - Jesteśmy wdzięczni piekarzom za ich ciężką pracę. Dziękujemy, że co roku możemy się spotykać na Święcie Chleba. Jako samorząd województwa mazowieckiego wspieraliśmy i będziemy wspierać to wydarzenie - mówi Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu.

Program:

6 września

  • 12.00-18.00 - festyn rodzinny na pl. Corazziego - kiermasz rzemieślniczego pieczywa i ciast,
  • 12.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Rwańskiej 25,
  • 12.30 - seminarium i wystawa "Rzemiosło wczoraj i dziś" - Kamienica Deskurów.

7 września

  • 10.00-21.00 - festyn rodzinny - kiermasz pieczywa i ciast oraz gry i zabawy,
  • 11.30 - występy grupy wokalnej A - Studio Starfall,
  • 13.00 - Izba Rzemieślnicza - 40-lecie,
  • 13.30 - występy wokalistów z Domu Kultury Borki i Studium Wokalno-Aktorskiego "Uwolnij Swój Głos", konkursy rodzinne,
  • 15.00 - pokaz tanga argentyńskiego Stowarzyszenia Tango Radom,
  • 17.00 - występ Zespołu Pieśni i Tańca "Maryś",
  • 19.00 - występ coverbandu Zakwas na Miodzie. 

8 września

  • 10.00-21.00 - festyn rodzinny - kiermasz pieczywa i ciast, gry, zabawy i warsztaty,
  • 12.30 - Msza św. za dar chleba - katedra Opieki NMP w Radomiu,
  • 13.30 - scena na pl. Corazziego: przedstawienie organizatorów i patronów, wystąpienia okolicznościowe, wręczenie Kluczy św. Kazimierza,
  • 14.00 - występ Zespołu Ludowego "Guzowianki",
  • 16.00 - pokaz tańca towarzyskiego - tango argentyńskie,
  • 17.00 - koncert Mezo,
  • 19.00 - występ zespołu Carpe Diem.

Patronat honorowy: bp Marek Solarczyk, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Radosław Witkowski, prezes Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu Jan Jaworski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..