Doradcy życia rodzinnego spotkali się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. - Jesteście świadkami drogi, prawdy i życia Chrystusa w naszej diecezji - mówił bp Marek Solarczyk.
Spotkanie rozpoczęła Msza św., której w kaplicy seminaryjnej przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Chcemy rozwijać naszą wiedzę, ale też umiejętności, by dobrze służyć w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa. Prosimy księdza biskupa o modlitwę w naszej intencji, byśmy to dobrze i godnie robili - powiedział ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.
Biskup Marek podziękował doradcom życia rodzinnego, ks. Bochniakowi i wszystkim, którzy go wspierają. - Jesteście świadkami drogi, prawdy i życia Chrystusa w naszej diecezji, a szczególnie w tym dziele, żeby młody człowiek idący do odpowiedzialnego życia, wiedział że może i z całą odpowiedzialnością chciał, a potem trwał w tych dziełach. Bardzo wam za to dziękuję. O to się modliłem, aby Bóg was umacniał w waszym życiu i w tym dziele - mówił biskup radomski.
W auli św. Jana Pawła II spotkanie dla doradców poprowadził Tomasz Chyra, instruktor naturalnego planowania rodziny z diecezji opolskiej, mąż i ojciec sześciorga dzieci. Jest on autorem programu ctlife.eu, czyli systemu do wspomagania pracy ludzi, którzy się zajmują popularyzacją wiedzy o życiu i płodności - nauczycieli, doradców, lekarzy, czy małżonków. - Dzisiaj obserwujemy duży odpływ ludzi od małżeństwa, rodzicielstwa. Widzimy zamachy na życie i jakoś trudno się temu przeciwstawić. Chcę pokazać, jak się w tym odnaleźć i jak dzisiaj prowadzić duszpasterstwo rodzin w zmieniającym się otoczeniu, kiedy jest szybszy przekaz informacji, są większe lęki, jeżeli chodzi o spotkania, a duża otwartość na przekaz internetowy. Chcę pokazać system, który stworzyłem, a daje on narzędzia do tego, żeby w dzisiejszym świecie docierać z prawdą, z którą 30 lat temu docieraliśmy w inny sposób. To jest dzisiaj przystępniejsze dla ludzi, łatwiejsze do zrozumienia, bo mamy coraz więcej możliwości, już nie tylko karta i ołówek, ale mamy komputer, multimedia, komunikatory, łatwość przekazywania informacji, obrazu, koloru - wyjaśnia T. Chyra.
W diecezji radomskiej jest około 80 doradców życia rodzinnego, którzy udzielają porad w 67 poradniach.
Aleksandra Cieciora i Sylwia Kalita w tym roku ukończyły Studium Życia Rodzinnego. Obie pracują w poradni życia rodzinnego w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza na osiedlu Południe I w Radomiu.
- Gdy 6 lat temu brałam udział w kursie przedmałżeńskim, trafiłam na wspaniałą doradczynię Annę Ostatek. Mam znajomych, którzy negatywnie podchodzili do przygotowania przedmałżeńskiego, chciałabym to zmienić, ponieważ dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak to jest ważne. My jesteśmy otwarci, nie moralizujemy, chcemy pokazać różne ważne aspekty i możliwości dla młodych ludzi w małżeństwie - mówi Ola. - Miałam już spotkania z dwoma parami. To byli bardzo młodzi, otwarci ludzie. Zadawali mi pytania, byli zaciekawieni metodami, które im przedstawiłam. Mówili o swoich oczekiwaniach, potrzebach. Chcieli, żebym podzieliła się z nimi swoją wiedzą, doświadczeniem. To było bardzo budujące - dodaje doradczyni.
Sylwia brała ślub 7 lat temu. - Chcemy, by młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z powagi małżeństwa, bo niektórzy zwracają większą uwagę na oprawę ślubu. Nie przykładają wagi do tego, że to jest sakrament, że to jest na całe życie, a warto to przemyśleć i dowiedzieć się czegoś więcej. My, jako doradcy życia rodzinnego, nie tylko chcemy przygotowywać narzeczonych, ale chcemy pomóc małżonkom, którzy nie radzą sobie z pewnymi rzeczami, które mogą okazać się błahe i bardzo łatwe do rozwiązania - mówi Sylwia. - Z Olą się wspieramy, przekazujemy sobie pomysły, informacje. Jako młode doradczynie jesteśmy bardzo pozytywnie nastawione i otwarte - dodaje.