25 lat temu koronowano obraz MB Wychowawczyni w Czarnej przejdź do galerii

Obchody 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Końskich, odbyły się 7 września. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Na uroczystość przybyło 9 zorganizowanych grup pielgrzymkowych z trzech koneckich parafii: św. Mikołaja, św. Anny i Chrystusa Odkupiciela oraz z Nowego Kazanowa, Pomykowa, Odrowąża, Dziebałtowa, Modliszewic i Wąsoszy.

Przybyłych wiernych i pielgrzymów przywitał ks. Dariusz Zalewski SAC, kustosz miejscowego sanktuarium maryjnego.  – Trzeba nam dzisiaj bardzo mocno wypowiedzieć: Bogu niech będą dzięki za dar naszej Matki i Wychowawczyni. Witam wszystkim pielgrzymów, wszystkich czcicieli Matki Bożej Wychowawczyni. Niech Ta, która pełnym miłości spojrzeniem spogląda na nas, wyprasza nam wszystkim dar Bożego błogosławieństwa – mówił czarnecki kustosz.

Słowa podziękowania wypowiedział również bp Solarczyk. – Dzisiaj stajemy z radością i wdzięcznością dla Boga za wszelkie łaski, które ofiarowuje nam za wstawiennictwem Maryi obecnej w wizerunku MB Wychowawczyni. Dzisiaj mija 25 lat od koronacji wizerunku maryjnego. Jesteśmy u progu roku jubileuszowego 2025. W tym czasie, który Bóg nam daje, w tej wspólnocie, którą my tworzymy, On jest. I chce szczególnie objawiać nam swoje łaski, moc swojej świętości. I to dzisiaj my odnawiamy, abyśmy z wrażliwością przeżyli tę uroczystość – powiedział biskup radomski. 

Biskup M. Solarczyk wygłosił również homilię. – W tę cudowną 25. rocznicą koronację dziękujemy Bogu, Matce Bożej, że jest naszą Matką, Nauczycielką. Wychowawczynią, Opiekunką i Orędowniczką. Tak, jak Maryja, chcemy potwierdzić Bogu naszą wiarę w to, że jest. Nie tylko w naszej pamięci, lecz w tym wszystkim, co jest pięknem wychowania, że jest ktoś, na kogo zawsze można liczyć – mówił dalej Pasterz Kościoła radomskiego.

Do Czarnej przybyli narzeczeni Jolanta Pękala z Rudy Malenieckiej i Paweł Pańczyk ze Straczyna. – Mówi się, że każdy związek jest sztuką kompromisów. Chyba to jest ważne, aby wiedzieć, kiedy trzeba ustąpić – powiedział Paweł. – Połową sukcesu jest wyznawanie podobnych wartości. I tak jest w naszym związku. Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne będzie dobre. Chcemy każdego roku tu wracać, aby dziękować za wszystko co otrzymujemy – dodała Jolanta.

Justyna Adamczyk przyszła z pielgrzymką z Odrowąża. – Drugi raz pielgrzymuję do Matki Bożej. Modlę się w intencji mojej rodziny i chłopca, który walczy o swoje życie – powiedział pątniczka.

Wśród przybyłych kapłanów byli m.in. prowincjał pallotynów ks. Waldemar Pawlik, wraz byłymi kustoszami w Czarnej: ks. Markiem Gulbinowiczem i ks. Sławomirem Grocholakiem oraz dziekan czarnecki ks. Dariusz Szlachcic i dziekan konecki ks. Jacek Wieczorek. Do Czarnej przyjechał też burmistrz pobliskiego Stąporkowa Jarosław Młodawski. 

Początek kultu Matki Bożej w Czarnej datuje się na przełom XVI i XVII w., kiedy to – według podania – ludziom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytapianiu rudy żelaza ukazała się Maryja. W miejscu objawienia wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej obraz. W latach 1763-1764 w Czarnej stanął mały kościółek, do którego przeniesiono obraz. Od 1919 r. Czarna jest parafią, a w 1930 r. konsekrowano w niej nowy, większy kościół. Biskup Jan Kanty Lorek zdecydował w 1963 r. o podniesieniu tego miejsca do rangi sanktuarium, którym od 1971 r. opiekują się księża pallotyni.

W październiku 1990 r. rozpoczęto trwającą 9 miesięcy nowennę, podczas której obraz Matki Bożej nawiedzał rodziny mieszkające w dekanacie koneckim. Zobowiązania duchowe i dziękczynienia odnotowano w „Księdze duchowych koron”, którą wręczono 4 czerwca 1991 r. Janowi Pawłowi II podczas jego pobytu w Radomiu, gdy pobłogosławił korony.
Koronacja cudownego obrazu odbyła się 5 września 1999 roku. W uroczystościach uczestniczyło ok. 120 kapłanów, kilkunastu biskupów oraz ponad 100 tys. wiernych. Przy dźwięku fanfar obraz ukoronowali prymas Polski kard. Józef Glemp z bp. Janem Chrapkiem, ówczesnym ordynariuszem radomskim i bp. Edwardem Materskim.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..