Do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej bp Marek Solarczyk wprowadził relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Biskup radomski pobłogosławił też odnowiony obraz przedstawiający Chrystusa wręczającego św. Franciszkowi regułę życia zakonnego.
Relikwie bł. ks. Sopoćki zostały uroczyście wprowadzone do świątyni przed Mszą św., której przewodniczył bp Solarczyk. - W świątyni znajdują się relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, sekretarki Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II, który ustanowił święto Bożego Miłosierdzia i ogłosił s. Faustynę świętą. Jest też obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Wierzymy w to, że kult Bożego Miłosierdzia będzie coraz bardziej wzrastał i pomagał tym, którzy przychodzą do naszej świątyni w przybliżeniu się i poznaniu Bożej miłości miłosiernej - mówił o. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru bernardynów w Radomiu.
Ojciec Juniper poinformował, że za kilka dni zakon franciszkański obchodzić będzie 800. rocznicę stygmatów św. Franciszka. - Dzisiaj jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu i wszystkim dobroczyńcom, którzy pomogli nam w odnowieniu XVIII-wiecznego obrazu, który przedstawia wręczenie reguły, a więc naszego sposobu życia, św. Franciszkowi z Asyżu - podkreślił gwardian.
- Kościół ten i klasztor franciszkański są centrami Bożego miłosierdzia tak w wymiarze duchowym, poprzez stałą posługę konfesjonału jak i w wymiarze materialnym, poprzez dzieło miłosierdzia - Kuchnię Ubogich, trwającą już przez 25 lat. Widzialnym świadkiem Bożego miłosierdzia jest bł. ksiądz Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy św. siostry Faustyny. Poprzez obecność tego wielkiego świadka miłości miłosiernej w postaci relikwii, chcemy jeszcze mocniej zagłębić się w tajemnicy Bożej miłości i miłosierdzia - mówiła w imieniu wszystkich grup modlitewnych gromadzących się w tym kościele Anna Łobodzińska.
W homilii bp Marek powiedział, że św. Franciszek żył Ewangelią. - To było najpiękniejsze i najmocniejsze głoszenie Ewangelii. To zostało potem wpisane w regułę franciszkańską i przez osiem wieków pielęgnowane - mówił bp Marek.
Biskup Solarczyk powiedział, że słowa: "Przyjąłem i głoszę Jezusa Chrystusa" łatwo wypowiedzieć. - Ale kiedy dzisiaj chcemy te słowa oświetlić tajemnicą Bożego miłosierdzia, ale również i tajemnicą stygmatów ojca Franciszka, to uświadamiamy sobie, że w moc miłosierdzia wpisana jest prawda o tym, że miłość jest, że ona jest wieczna i każdy ma szansę na tę miłość. Uświadamiamy sobie, że żyjemy dzięki miłości Chrystusa, że nasze życie będzie się rozwijało dzięki Jego łasce. To jest nasza nadzieja - podkreślił bp Marek.
Na zakończenie homilii biskup radomski powiedział, że dzięki św. Faustynie i bł. Michałowi ludzie usłyszeli, że bez względu na czas, bez względu na ludzkie starania tych, którzy żyją bez Boga, Bóg jest, Jego miłość trwa i zwycięża, ofiarując pokój i dobro.
Po Mszy św. bp Solarczyk pobłogosławił odnowiony obraz ukazujący św. Franciszka, który otrzymuje regułę życia zakonnego od Chrystusa.