Na wystawie jest około 150 prac. Zostały wypożyczone z kolekcji prywatnych, od kilkunastu instytucji muzealnych - narodowych i regionalnych z całej Polski, pochodzą też ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty" została otwarta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 20 września. Na ekspozycji prezentowane są prace artystów, z którymi Malczewskiego łączyły relacje mistrz-uczeń bądź stosunki koleżeńskie, ale też tych, których twórczość mogła mieć wpływ na jego malarstwo.
- Na wystawie możecie państwo zobaczyć prace naszego patrona Jacka Malczewskiego oraz takich artystów jak jego mistrz krakowski Jan Matejko, kolega Leon Wyczółkowski, Maurycy Gottlieb, Witold Pruszkowski, Olga Boznańska. Pokazujemy prace artystów, którzy w jakiś sposób współdzielili tematykę, rozwiązania kompozycyjne, mogli go inspirować. Tworzyli w tym samym czasie, bądź chwilę przed nim i w ten sposób mogli dać mu impuls do jego własnej twórczości - mówiła podczas wernisażu kuratorka wystawy Paulina Szymala-Bugajska.
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, podkreślił, że wystawa jest uhonorowaniem 170. rocznicy urodzin Jacka Malczewskiego. - Pani kurator stworzyła opowieść o naszym patronie i o tych, których on spotkał i którzy jego spotkali. Pokazała nam również, co w efekcie tych spotkań powstało. Jest to fantastyczna wystawa i zarazem największa. Prezentujemy przepiękne obrazy. U nas można zobaczyć perełki. Zostaną z nami do 5 stycznia 2025 roku. Zapraszam wszystkich serdecznie - mówi L. Ruszczyk.
Wydarzenie uświetnił występ kwartetu smyczkowego w składzie: Natalia Dąbrówka, Aleksandra Talacha, Magdalena Grabowska i Katarzyna Kacprzak.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog.