Podpisano umowy na prace remontowo-konserwatorskie przy dwóch kościołach: św. Barbary w Pionkach i Wniebowzięcia NMP w Iłży. Na ten cel Starostwo Powiatowe w Radomiu pozyskało 4,5 mln złotych dotacji rządowej.
Stosowne umowy w obecności ks. Roberta Kowalskiego, proboszcza z Pionek i ks. Stanisława Stysia, proboszcza z Iłży, podpisał starosta radomski Waldemar Trelka.
Starosta Trelka wyraził radość z pozyskania dotacji rządowej na prace przy zabytkowych kościołach. - Pieniądze udało się w 98 procentach pozyskać z programu rządowego jeszcze z poprzedniej edycji. Wówczas przekazano, głównie samorządom, ponad 100 miliardów złotych na ratowanie czy rewitalizację zabytków. Dlatego bardzo się cieszę, że Powiat Radomski mógł skutecznie złożyć wnioski i otrzymać dofinansowanie, zagwarantowaliśmy również obowiązkowy wkład własny, czyli dwa procent wartości prac. Gratuluję beneficjentom, serdecznie dziękuję księżom oraz radnym powiatowym, którzy jak zwykle są adwokatami tego typu przedsięwzięć. Środki pozyskane z zewnątrz są liczone razy dwa, bo to nie sztuka zaciągnąć kredyt na inwestycje, sztuką jest takie środki pozyskać – mówił starosta radomski.
Ks. Robert Kowalski przypomniał, że kościół św. Barbary w Pionkach został wybudowany w latach 1922-1929, według projektu znanego architekta Stefana Szyllera. Bryła obiektu sakralnego i jego elementy są w złym stanie technicznym. - Są liczne ubytki w elewacji. Myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca zaczniemy pracę, natomiast ich zakończenie przewidujemy na listopad przyszłego roku - poinformował ks. Kowalski. Dodał, że do wymiany jest dach, następnie zostanie przeprowadzona rewitalizacja elewacji, aby doprowadzić ją do pierwotnego wyglądu, czyli z gładkim tynkiem. Do wymiany jest też większość okien, a także drzwi i schody.
Z kolei ks. Stanisław Styś powiedział, że kościół iłżecki jest jednym z cenniejszych zabytków w diecezji radomskiej. - Każdy, kto go odwiedza, podkreśla piękno tej świątyni, piękno architektury całego budynku. Tym bardziej cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować prace przy tym zabytku. Będziemy mogli dokończyć malowanie prezbiterium. Jego sklepienie jest już skończone i teraz przystępujemy do drugiego etapu, czyli malowania ścian - mówi ks. Styś. Zakończenie malowania prezbiterium ma nastąpić jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego roku.