Dziesiątą figurę anioła poświęcono w Poświętnem. W sumie drewnianych rzeźb anielskich na terenie parafii św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia będzie 16. Wszystkie figury docelowo utworzą Szlak Anielski.
Proboszcz parafii ks. Janusz Smerda opowiada, że rzeźby aniołów pojawią w każdym sołectwie parafii. - Cieszę się, że wszyscy angażują się w ten projekt. W samej Jedlni mamy Anioła Bartnika, bo nasza miejscowość słynęła kiedyś z produkcji miodu. Mamy też Anioła Powstańca w miejscowości Jaśce. Jego nazwa nawiązuje do bitwy z okresu powstania styczniowego. Z kolei w Zadobrzu stoi Dobry Anioł z Sercem, bowiem przez sołectwo przepływa rzeczka Dobra. Mamy już 10 rzeźb, a docelowo będzie ich 16 - wyjaśnił ks. Smerda.
W Poświętnym poświęcony anioł otrzymał nazwę Świątnik. - W dawnych czasach świątnikiem była osoba, która zajmowała się obsługą kościoła. Nazwa ta łączy się również z nazwą naszej miejscowości - podkreśliła Krystyna Piechurska, sołtys Poświętnego.
Krystyna Piechurska z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie dodała, że wszystkie figury będą tworzyły Szlak Anielski. Z tyłu każdej rzeźby znajduje się skrytka, w której będzie przechowywana pieczątka. Każda osoba, która będzie szła od anioła do anioła, będzie mogła przystawić pieczątkę i po zebraniu wszystkich otrzyma okolicznościowy album - wyjaśniła.
Małgorzata Brodowska poinformowała, że nazwa anioła wywodzi się od nazwy etymologicznej danej miejscowości. - Poświętne to nazwa miejsca, czyli gruntów poświęconych pod kościół, dlatego nasz Anioł Świątnik został przedstawiony z kropidłem i naczyniem z wodą święconą. Zresztą nazwy wszystkich naszych aniołów wywodzą się od nazw sołectw. Taki szlak przyczynia się do integracji lokalnych środowisk. To bardzo trafiona inicjatywa - powiedziała nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Władysława Jagiełły w Jedlni.
Parafia św. Mikołaja kojarzy się z aniołami. Miejscowe stowarzyszenie Jedlnia i parafia dysponują odznaczeniem Angelus Regalis, czyli Królewski Anioł. Oprócz tego niektórzy z parafian są członkami orkiestry dętej, która nosi nazwę Boni Angeli, czyli Dobre Anioły. Zresztą w trakcie zakończonego remontu świątyni, okazało się, że znajduje się w niej aż 126 wizerunków aniołów.