Modlitwa na dobry początek

Modlitewna inauguracja roku akademickiego wyższych uczelni w Radomiu odbyła się wieczorem 23 października w Duszpasterstwie Akademickim. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, zaś okolicznościowy referat wygłosił ks. dr hab. Wojciech Wojtyła, profesor Uniwersytetu Radomskiego.

Zgromadzonych przywitał ks. Adrian Jakubiak, duszpasterz akademicki. Przypomniał, że Jan Kanty, patron profesorów i studentów, którego wspominaliśmy 20 października, powiedział słowa, że ten, kto potrafi łączyć wiedzę z wiarą, może być szczęśliwy. - Cieszę, że my jako środowisko akademickie naszego miasta możemy również to czynić. Dlatego gromadzimy się z sercu naszego Duszpasterstwa Akademickiego, w tej kaplicy, bo tylko tutaj człowiek może być sobą. Modlimy się, aby cały rok akademicki był bogaty w Boże błogosławieństwo, abyśmy rozwijali wiarę i kształtowali intelekt - mówił ks. Jakubiak.

Następnie homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. - Studia są czasem pogłębiania wiedzy, ale również czasem, który sprawi, że w sercu człowieka pojawi się ten głos, który powie, kim jesteś i jaka jest twoja misja w życiu - zauważył biskup radomski.

We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. dr hab. Waldemar Nowakowski - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Radomskiego. On również przyznał, że wiara i nauką, mogą iść w parze. - Będąc na inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu usłyszałem, że człowiek naturalnie szuka Boga, podobnie jak roślina szuka promieni słonecznych. W tej roli nie wolno zapomnieć o ogrodniku, który będzie podlewał tę roślinę. I to jest właśnie rola środowiska akademickiego w kształtowaniu młodego człowieka. To powinna być nasza misja - podkreślił dr hab. Waldemar Nowakowski.

Martyna Sambor studiuje finanse i rachunkowość. Przyznała, że nauka i wiara są to skrzydła, które prowadzą młodego człowieka ku górze. Możemy łączyć ze sobą sferę duchową i naukową. Duszpasterstwo Akademickie daje właśnie taką możliwość - powiedziała studentka. Podobnego zdania jest również Filip Koptas, student elektrotechniki. - Mogę o tym zaświadczyć. Zawsze sięgam po różaniec przed ważnymi egzaminami. To sprawia, że czuję się pewniejszy siebie - podkreślił.

Okolicznościowy referat na temat prawdy i wiary wygłosił ks. dr hab. Wojciech Wojtyła, profesor Uniwersytetu Radomskiego. Prelegent mówił, że śledząc dzieje nauki można dostrzec zarówno stopniowy rozwój, jak i gwałtowne przemiany, wyznaczone takimi nazwiskami jak Arystoteles, Newton, Comte czy Popper. Mówił też, że nauka zawsze, niezależnie od modelu czy paradygmatu, w jakim była uprawiana, miała uporządkować i wyjaśnić racjonalnie to, co istnieje. Do jej rozwoju przyczyniali się głównie ci, którzy niczym wielcy żeglarze przynaglani wewnętrznym niepokojem, pasją odkrywania i poznawania tego, co jeszcze nieodkryte i niepoznane, odważyli się wyruszyć ku nieznanym lądom, wierząc, ze one istnieją. I jeśli nawet wpływ człowieka na los świata poprzez naukę ciągle ma rozmiar mikroskopijny, ale jest! - mówił ks. Wojtyła.

Na koniec przywołał myśl Einsteina. - Genialny fizyk mawiał, że Bóg jest wyrafinowany, bo badanie świata nie jest łatwym zadaniem, ale Bóg nie jest złośliwy, gdyż badanie świata jest zadaniem wykonalnym. Odkrywca teorii względności uważał, że uprawianie nauki jest aktywnością w najwyższym stopniu religijną, więcej, że jedynie religijnymi ludźmi są właśnie naukowcy, gdyż jedynie oni są w pełni świadomi całej głębi i tajemnicy zawartej w otaczającej ich rzeczywistości i - co równie istotne - jedynie oni są naprawdę zaangażowani w dążenie do prawdy - zakończył ks. Wojtyła.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Radomskiego, Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej im. Sługi Bożego Roberta Schumana.

W każdą niedzielę studenci w ramach Duszpasterstwa Akademickiego spotykają się na Mszach św. o 20.20 w kościele św. Jadwigi. W ramach DA działa też Akademicka Wspólnota Jonasza. Jej członkowie spotykają się w każdą środę w kaplicy o 19.00, następnie rozważają słowo Boże. Mają też spotkania formacyjne i biblijną agapę. Ponadto studenci codziennie spotykają się w październiku na modlitwie różańcowej. W Adwencie mają roraty, a potem wspólne śniadania. W każdy pierwszy wtorek miesiąca celebrowana jest Msza św. w intencji dobrej żony i dobrego męża. W poniedziałki odbywa się kurs Alpha. To ewangelizacyjny cykl spotkań dla tych, którzy szukają sensu życia. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 listopada. W trzecie wtorki miesiąca odbywa się cykl spotkań dla dziewczyn „Kobieta w relacji” prowadzone przez siostrę Anitę Łysiak z Mariówki. Z kolei trzeci czwartek miesiąca odbywa się cykl spotkań pt. „Męskie Serca”. Natomiast pierwsze czwartki miesiąca to spotkania cieszące się dużym zainteresowaniem z cyklu „Zmień się ze Śmiechem”, które prowadzi Andrzej Śmiech - psycholog biznesu, coach, działający w Warszawie, uznany w całej Polsce za wybitnego specjalistę z dziedziny rozwoju człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..