Na Międzynarodowej Wystawie Szopek Bożonarodzeniowych w Watykanie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pokaże szopkę bożonarodzeniową autorstwa Jarosława Rodaka.
Radomskie muzeum wzbogaciło się w tym roku o wyjątkowy eksponat - szopkę bożonarodzeniową autorstwa Jarosława Rodaka - dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, podczas konferencji prasowej przypomniał, że w ubiegłym roku ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, zmieściła na kartce bożonarodzeniowej scenę jasełek z jednego z obrazów, który znajduje się w muzeum. - W tym roku z inicjatywy bp. Marka Solarczyka nasza szopka będzie reprezentować Mazowsze i diecezję radomską na wystawie w Watykanie - mówił L. Ruszczyk.
Biskup Marek Solarczyk poinformował, że w tym roku odbędzie się już 7. edycja Międzynarodowej Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych w Watykanie.
- Kiedy w styczniu byliśmy z ks. Grzegorzem Zielińskim w Rzymie, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski zaproponował, aby na wystawie została zaprezentowała praca twórcy z Mazowsza. W porozumieniu z dyrekcją muzeum mamy finał tej inicjatywy - mówił biskup radomski.
Biskup Marek przypomniał, że w Boże Narodzenie 25 grudnia papież Franciszek zainauguruje rok jubileuszowy w całym Kościele. - Do Rzymu przybędzie więcej pielgrzymów, chociażby po to, aby przejść przez drzwi święte bazylik większych w Rzymie, zaczynając od bazyliki św. Piotra. Pielgrzymi będą mieli okazję obejrzeć te szopki, a więc również i naszą - podkreśla bp Solarczyk.
Ksiądz Grzegorz Zieliński, oficjał Sądu Biskupiego w Radomiu, podkreślił, że jest to wystawa bardzo elitarna. - Będzie ona się znajdować pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra w Watykanie. Będzie czynna od 8 grudnia do 6 stycznia. W zeszłym roku wzięły w niej udział 22 kraje. Szopki pochodziły z najróżniejszych regionów świata, poza Europą także z Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali, Paragwaju. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością, odwiedziły ją setki tysięcy pielgrzymów. W tym roku prawdopodobnie będzie to jeszcze większa liczba - mówi ks. Grzegorz.
Prezentowaną szopkę bożonarodzeniową wykonał znakomity twórca ludowy Jarosław Rodak, który jest bardzo ważną postacią dla kultury ludowej. Od kilkudziesięciu lat związany jest z jednym z najważniejszych ośrodków garncarskich z Rędocina. Gdy związał się z rodziną Mołdawów, zaczął tworzyć tradycyjną sztukę garncarską. Jego talent znalazł też wyraz w rzeźbie ceramicznej, którą rozpoczął pod okiem swojej teściowej Krystyny Mołdawy. To w tym obszarze Jarosław Rodak szczególnie się wyróżnił, tworząc rzeźby o charakterystycznym, surowym stylu, które zachwycają monumentalnością i prostotą form. Styl ten świetnie współgra z podejmowaną bardzo często przez Rodaka tematyką sakralną.
- Jest nam niezmiernie miło, że możemy wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu, jaką jest wystawa 100 szopek w Watykanie, ale jest to przede wszystkim uhonorowanie samego Jarosława Rodaka, który od lat z całą swoją rodziną pielęgnuje tę bardzo ważną tradycję garncarską, rzeźbiarską ośrodka rędocińskiego. Jego sakralne dzieła - szopki, figury świętych i przedstawienia Chrystusa zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą - mówi Katarzyna Jendrzejczyk, kierowniczka działu sztuki nieprofesjonalnej.