W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 16 listopada odbył się dzień formacji doradców życia rodzinnego. Mszy Świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk. Warsztaty poprowadzili Anna i Tomasz Stephan z duszpasterstwa rodzin diecezji siedleckiej.
Spotkanie formacyjne rozpoczęła Msza Święta, której w kaplicy WSD przewodniczył bp Marek Solarczyk. - Pragniemy razem z wami zawierzyć to, co przeżywacie w swoim życiu, w swoich małżeństwach, rodzinach, ale również to, co dzięki waszej otwartości i poświęceniu przeżywacie razem z tymi, którzy tworzą naszą wspólnotę diecezjalną. Dzisiaj w ten wyjątkowy dzień, kiedy przywołujemy wstawiennictwa Matki Bożej w tajemnicy Matki Miłosierdzia, zawierzamy Bogu to, co jesteśmy w stanie wyobrazić sobie i to co zamierzamy, wierząc, że On jest ze swoją mocą i łaską w tych naszych staraniach po to, aby objawiła się i objawiała tajemnica Jego miłości - mówi biskup radomski.
Warsztaty "Czas na wagę złota" poprowadzili Anna i Tomasz Stephan, małżeństwo z 18-letnim stażem, zaangażowane w duszpasterstwo rodzin diecezji siedleckiej.
- Wszyscy dostrzegamy, że wciąż gdzieś pędzimy, każdy mówi, że ma coraz mniej czasu. Czas to jedyny zasób, który jest nieodnawialny. Do tego, co się stało 5 minut temu, nie da się wrócić. To jak wykorzystamy czas, decyduje o tym, czego dokonamy w życiu - przekonuje Tomasz Stephen. - Naszym celem jest, by każdy indywidualnie zastanowił się na temat wartości, jakie ma, i na co chce przeznaczać czas. Przedstawimy także techniki, jak ten czas organizować, żeby go jeszcze zostało na odpoczynek, relaks, czyli jak gospodarować czasem - dodaje Anna Stephan.
W warsztatach uczestniczyła Maria Beata Gudowicz, od 20 lat doradczyni życia rodzinnego w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Jej zdaniem dobry doradca powinien być otwarty. - Przede wszystkim to ten, który umie słuchać i też nie narzuca swojego zdania bezwzględnie, tylko stara się nawiązać serdeczną relację. Posługujemy w różnych parafiach na terenie naszej diecezji. Nie mamy możliwości, żeby się spotykać regularnie, a to jest taki czas, kiedy możemy spotkać się, wspierać, dodawać sobie otuchy i uczyć się - podkreśla doradczyni.
Duszpasterstwo rodzin organizuje w ciągu roku cztery spotkania formacyjne dla doradców życia rodzinnego. - W diecezji radomskiej jest około 100 doradców życia rodzinnego. Ta formacja jest obowiązkowa dla nich, żeby poszerzali swoją wiedzę oraz rozwijali swoje umiejętności i warsztat komunikacji z osobami, które przychodzą do parafialnych poradni życia rodzinnego, czyli małżeństwami i narzeczonymi. Do prowadzenia warsztatów zapraszamy najlepszych fachowców - mówi ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Radomskiej.