Weekendowe warsztaty "Komunikacji można się nauczyć", zakończyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Uczestniczyło w nich ok. 50 osób. Zajęcia m.in. dla małżeństw prowadził brat Piotr Kwiatek OFMCap, doktor psychologii, kapłan i zakonnik Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Brat Kwiatek mówi, że komunikacja jest niezwykle ważna i wpływa na jakość naszych relacji. - Jest to jedna z ważniejszych rzeczy, o którą warto zadbać. Jeśli nie ma komunikacji, to wiele potrzeb relacyjnych, społecznych, indywidualnych jest zaburzonych. Dlatego warto inwestować w coś bardzo fundamentalnego, bo od komunikacji zależy jakość życia - powiedział doktor psychologii.
Dodaje, że komunikacja jest również ważna w małżeństwie. - Trzeba mówić o swoich potrzebach, przeżyciach, o pewnych planach, czy marzeniach. Nie rodzimy się z umiejętnością komunikowania, lecz z możliwością komunikowania, dlatego umiejętność tę należy wykształcić. Bóg dał nam usta, dał nam wargi, dał nam umysł. Każdy z nas przez doświadczenie rodzinne, w jakiś sposób uczy się pewnych modelów komunikacyjnych. Niektóre z nich są po prostu wadliwe, dlatego warto pogłębiać ten temat - zachęcał brat Piotr Kwiatek.
Organizatorem wydarzenia była parafia św. Jadwigi Królowej w Radomiu. Proboszcz wspólnoty ks. dr Paweł Gogacz zwrócił uwagę, że jeżeli nie będziemy pracowali nad swoją dojrzałością w wymiarze ludzkim, możemy pozostać na poziomie jakiegoś woluntaryzmu. - Potrafimy się spiąć na Adwent czy na Wielki Post, zrobić sobie jakieś postanowienia, a później niestety powraca to do przeciętności, czyli tak zwanej normy. Żeby dobrze przeżywać chrześcijaństwo, pokazywać piękno człowieczeństwa, zaproponowaliśmy takie warsztaty, bo sama teoria to jest za mało. Potrzebne są jeszcze ćwiczenia praktyczne - podkreślił ks. Gogacz.
Warsztaty miały na celu zgłębianie zasad efektywnej komunikacji opartej na słuchaniu, otwartości i wzajemnym szacunku. W zajęciach uczestniczyli m.in. Ewelina i Tomasz Hernikowie z Radomia. - Wracamy do domu z dużym optymizmem, pozytywnym spojrzeniem w przyszłość. Warsztaty pokazały, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia na płaszczyźnie komunikacji. Musimy jeszcze bardziej otworzyć się na siebie i wsłuchiwać się w nasze potrzeby. Musimy wyjść z codziennej rutyny, z tych codziennych obowiązków i bardziej spojrzeć na swoje przeżycia, omówić ewentualne problemy, których nie dostrzegaliśmy do tej pory - mówią zgodnie małżonkowie.
Podobnego zdania są też Monika i Marcin Gorzkiewiczowie z Brzezin koło Łodzi. Małżeństwem są od 20 lat. - Mimo to chcemy coś poprawić w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się, jak ze sobą rozmawiać, że trzeba szanować drugą osobę. To dosyć ważne, żebyśmy mogli zrozumieć drugą osobę. Wracamy do domu z wieloma przemyśleniami, między innymi z tym, jak ważna jest komunikacja między nami, domownikami - powiedzieli uczestnicy spotkania.
Z kolei Aleksandra i Łukasz Celejewscy z Radomia mają nadzieję, że treści, które poznali w trakcie warsztatów, będą chcieli wdrażać w swoje życie. - Stawiamy głównie na dialog ze swoimi dziećmi. Warsztaty przekonały nas do tego, żeby walczyć ze swoimi emocjami - mówią małżonkowie.
Warsztaty poprowadził brat Piotr Kwiatek, który ukończył trzyletni program terapii Gestalt w Filadelfii (USA). Ponadto odbył szkolenie w Instytucie Alberta Ellisa z Racjonalno-Emotywnej Terapii Behawioralnej (REBT) w Nowym Jorku. Jest autorem książek z serii psychologia pozytywna i wiara m.in. „Ucieszyć się życiem. Cztery okna wdzięczności”, „W świetle cienia. Trudności w drodze do szczęścia”, „Sztuka życia bez narzekania” oraz „Psalmoterapia”.