Powiat Radomski pozyskał dotację i podpisał umowę z parafią celem przeprowadzenia koniecznych prac konserwatorskich. - W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia wręcz z ratowaniem, w pewnej części, obiektu sakralnego - podkreślił ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.
Umowę w imieniu Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisał starosta Waldemar Trelka. Samorządowiec poinformował, że jest to już trzecia świątynia, która będzie remontowana w ramach pozyskanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. - Umowa, którą podpisujemy to jeszcze dalszy ciąg tamtego programu, można powiedzieć końcówka tej prosperity, która była w tamtym czasie – powiedział starosta Trelka.
Zakres prac przy kościele w Suchej obejmuje remont i konserwację więźby dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego i obróbek blacharskich nad częścią nawy głównej oraz transeptem oraz wymianą rynien i rur spustowych. Prace mają być realizowane od grudnia 2024 do kwietnia 2026 roku. Ks. Krzysztof Pająk, proboszcz parafii wyraził radość, że udało się pieniądze na remont świątyni. - Mam nadzieję, że uda się wykonać to zadanie i dobrze wykorzystać środki, które zostały nam przyznane – mówił ks. Pająk. Wartość zadania to prawie 400 tysięcy złotych.
Podczas podpisania umowy był również obecny ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, który dziękował samorządom za współpracę przy ratowaniu zabytków, zarówno nieruchomych, jak budynki, ale też ruchomych, jak obrazy, rzeźby, ołtarze, witraże itp.
– To są środki, które te trzy cenne zabytki pozwolą na pewno w dużym stopniu zachować dla przyszłych pokoleniach w najlepszym stanie. W kościele świętego Idziego w Suchej mamy do czynienia z zadaniem, które, można powiedzieć zabezpieczającym, a w niektórych fragmentach, wręcz ratujących kościół. Świątynia autorstwa dwóch wybitnych architektów: Antonia Corazziego oraz Stefana Szyllera. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za tę współpracę z Powiatem Radomskim i wielu innym samorządom, bo naprawdę bardzo dużo zabytków na naszej ziemi radomskiej w tej chwili przeżywa swój renesans. Jak to często powtarzam, zabytek zachowany w dobrym stanie to jest inwestycja dla całej lokalnej społeczności – podkreślił ks. Krawczyk.
Przypomnijmy, że Powiat Radomski pozyskał łącznie prawie 5 milionów złotych dofinansowania z programu na zabytki, realizowanego przez poprzedni rząd. Parafia pw. św. Barbary w Pionkach otrzymała 3,7 miliona złotych na prace remontowo – konserwatorskie, a parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży ponad 990 tysięcy złotych na konserwację polichromii w prezbiterium kościoła.