Ks. Roman Kotlarz został patronem Rady Rycerzy Kolumba w Pelagowie koło Radomia. Uroczystość odbyła się 15 grudnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Wzięli w niej udział byli delegaci stanowi Rycerzy Kolumba w Polsce: Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak, który jest także Najwyższym Kustoszem Rycerzy Kolumba.
Uroczystość wprowadzenia funkcjonariuszy na urząd prowadził Marek Tyka, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba a od niedawna również skarbnik stanowy organizacji. – Cieszymy się bardzo, że powstała dziesiąta rada parafialna naszej organizacji w dekanatach radomskich. Cieszymy się również, że jej patronem został ks. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu. Modlimy się wszyscy o rychłą jego beatyfikację. Jest to szczególny dla nas patron – mówił M. Tyka.
Kapelanem został ks. Jan Podsiadło, proboszcz miejscowej parafii. On również jest dumny z tego, że patronem rady został ks. Kotlarz. – Był w tej parafii proboszczem, tutaj poniósł męczeńską śmierć, a teraz modlimy się o wyniesienie go na ołtarze. Chcieliśmy, aby został naszym patronem. Wierzymy, że jest naszym orędownikiem w niebie – powiedział ks. Podsiadło.
Wielkim Rycerzem rady został Krzysztof Wojcieszak, który był ministrantem ks. Kotlarza. – Wybór patrona był dla nas oczywisty. Gdyby żył, pewnie byłby naszym kapelanem. Naszym znakiem rozpoznawczym są miłosierdzie, jedność, braterstwo czy patriotyzm, a więc to wszystko, co było bliskie sercu ks. Kotlarza. Lepszego patrona nie mogliśmy sobie wyobrazić – powiedział K. Wojcieszak.
Zastępcą Wielkiego Rycerza został Damian Pałgan, kanclerzem – Kamil Wojcieszak, sekretarzem ds. finansów – Łukasz Błasiński, kustoszem – Dariusz Rudkowski, skarbnikiem Krzysztof Rosłaniec, lektorem Arkadiusz Skóra i kronikarzem Łukasz Pieczonka.
Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. Miał 47 lat.
Rada Rycerzy Kolumba w Pelagowie jest dziesiątą rycerską radą w dekanatach radomskich. W sumie w diecezji radomskiej jest już ponad 30 takich rad zrzeszających ponad tysiąc mężczyzn. Dla porównania, w całej Polsce jest ponad 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji.
Założyciel Rycerzy Kolumba ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.