Pamiątką jubileuszu jest obraz Jezusa Miłosiernego

Parafia św. Barbary w Pionkach w ubiegłym roku przeżywała swój jubileusz. - Rok jubileuszowy zakończył się sprowadzeniem do naszej świątyni wyjątkowego znaku Bożej obecności - obrazu Jezusa Miłosiernego - mówi proboszcz ks. Robert Kowalski.

Wspólnota przeżywała jubileusz w związku z 95-leciem parafii i 90. rocznicą przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kościoła. - Rok jubileuszowy zakończył się sprowadzeniem do naszej świątyni wyjątkowego znaku Bożej obecności - obrazu Jezusa Miłosiernego, który przekazały nam siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik. Siostry podkreśliły, że jest to największa kopia obrazu Jezusa Miłosiernego oddana do kultu w Polsce - wyjaśnia ks. Kowalski.

Obraz ma prawie 3,5 m wysokości, a sama postać Pana Jezusa jest ponad 3-metrowa. Parafianie modlą się przy nim o zdrowie dla swoich bliskich, za dusze w czyśćcu cierpiące, za chorych i proszą o miłosierdzie Boże dla tych wszystkich, którzy przybywają do kościoła. - Od 4 listopada, kiedy przeżywaliśmy dzień łaski odpustów dany nam przez dykasterię watykańską, codziennie o 15.00 wierni odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W czasie Adwentu koronkę odmawiają po Roratach. Ten rok jubileuszowy przyniósł bardzo duże owoce. Wzrosła liczba osób spowiadających się i liczba osób, które przyjmują Eucharystię. Komunii św. udzielamy 100 proc. więcej niż to było 2 lata temu. Za te owoce dziękujemy Panu Bogu - mówi ks. Kowalski.

Początki duszpasterstwa w Zagożdżonie (to dawna nazwa Pionek) sięgają 1924 roku. Związane były z zapewnieniem opieki duszpasterskiej robotnikom zakładu produkującego proch. Wówczas to staraniem proboszcza Jedlni ustawiono drewniany barak przerobiony z lokomotywowni. - Kościół zbudowano z myślą o ludziach, którzy tam pracowali. Współdarczyńcami świątyni byli szefowie ówczesnej fabryki prochu. To oni zadbali o to, aby ona szybko została zbudowana, wyposażona i oddana do kultu wiernym - wyjaśnia ks. Kowalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..