Sławomir Adamiec otrzymał medal "Cum dilectione". Wyróżnienie jest jednym z trzech odznaczeń jakie przyznaje Kustodia Ziemi Świętej, osobom wspierającym działalność autonomicznej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Ziemi Świętej. Medal wręczono radomianinowi jako dowód wdzięczności, oddania i umiłowania Ziemi Świętej.
Sławomir Adamiec, członek Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH), jest pierwszym radomianinem, który otrzymał medal "Cum dilectione". Nadał go 16 stycznia 2025 roku kustosz Ziemi Świętej Francesco Patton OFM. Medal w imieniu o. Pattona, wręczył 9 lutego w bazylice Grobu Bożego w Miechowie, o. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi Świętej w Polsce. Wśród odznaczonych znaleźli się również: ks. Franciszek Siarek (proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie), ks. Jerzy Bielecki (rektor NSD w Częstochowie), Stanisław Osmenda (kustosz siedziby stałej Zakonu i Komandor OESSH), Maurycy Fojcik (ESSH) oraz Krzysztof Świerczek (Starosta Miechowski).
- Uroczystość odbyła się w 25. rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II, papieża Piusa IX, nazwanego "Obrońcą Polski" (Defensor Poloniae), gdyż był szczególnie życzliwy Polakom i naszym dążeniom niepodległościowym. Zapewniał także wielokrotnie o swojej modlitwie za naszą ojczyznę, kiedy była ona zniewolona pod zaborami. Błogosławiony Pius IX jest także dobroczyńcą Miechowa. W czasie powstania styczniowego, po tragicznej w skutkach bitwie miechowskiej, wyasygnował znaczną sumę pieniędzy na odbudowę miasta, spalonego przez Moskali i ustanowił 21 sierpnia 1863 r. odpust dla wszystkich nawiedzających w dniu 17 lutego kościół parafialny pw. Grobu Bożego w Miechowie - powiedział Sławomir Adamiec.
O wsparciu spalonego miasta przez papieża Piusa IX wspomniał m.in. jego polski biograf biskup przemyski św. Józef Pelczar, który 50 lat później nazwał go "szczerym przyjacielem Polski". Błogosławiony Pius IX przywrócił również diecezję rzymskokatolicką w Ziemi Świętej - Łaciński Patriarchat Jerozolimy i odnowił Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, będąc jego reformatorem i ustanawiając jego strukturę i insygnia.
Medal posiada tradycyjny, okrągły kształt. Na jego awersie jest wygrawerowane u góry motto w języku łacińskim: "Cum Dilectione”, co oznacza "Z miłością". W środku znajduje się wygrawerowany wizerunek oficjalnego herbu Kustodii Ziemi Świętej. Godło w herbie Kustodii Ziemi Świętej otoczone jest dwiema związanymi ze sobą wstążką gałązkami: gałązką oliwną - symbolem pokoju oraz gałązką palmową - symbolem męczeństwa i zwycięstwa nad śmiercią. Pod gałązkami znajduje się łaciński napis "Custodia Terræ Sanctæ", czyli "Kustodia Ziemi Świętej". Na rewersie medalu został wygrawerowany odcisk historycznej pieczęci Kurii Kustodii Ziemi Świętej, przedstawiającej dwie sceny w Wieczerniku na Syjonie: obmycie nóg podczas ostatniej Wieczerzy i Zesłanie Ducha Świętego, a tłok tej pieczęci, wykonany ze srebra w 1671 r., jest przechowywany w Muzeum Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie, natomiast wzór tej pieczęci jest nadal oficjalnie używany przez kurię kustodialną.
- Medal "Cum Dilectione" jest specjalnym wyróżnieniem Kustodii Ziemi Świętej, przyznawanym przez Kustosza Ziemi Świętej i symbolizuje oddanie oraz miłość do Ziemi Świętej, a jego inskrypcja wyraża szacunek i troskę o szczególne miejsca związane z narodzeniem, ziemskim życiem, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Jezusa Chrystusa - podkreślił Sławiomir Adamiec.
Do każdego medalu dołączony jest specjalny dyplom sporządzony w języku łacińskim, opatrzony wydrukiem pieczęci Kustosza Ziemi Świętej i mottem "Cum Dilectione". Dalej tekst brzmi: "Umiłowanemu Panu / odpowiednio - Umiłowanej Pani" i następnie wymienione jest imię i nazwisko osoby uhonorowanej medalem. Po czym umieszczono następujące słowa z Księgi Liczb:
„Niech cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem.
Niech Pan błogosławi Ciebie”.