Zamienić teorię na praktykę

Diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ostatnie miesiące przed święceniami kapłańskimi spędzają w parafiach. Odbywają tam praktyki duszpasterskie, tym samym włączając się w systematyczną posługę we wspólnotach.

2m 25s

Ksiądz Marek Adamczyk, rektor seminarium wyjaśnił, że ostatni, szósty rok formacji ma charakter duszpasterski. W pierwszym semestrze, alumni pomagają w parafiach tylko w niedzielę. Natomiast w drugim, czyli od lutego, przebywają do czasu święceń kapłańskich w tych parafiach, w których wcześniej pomagali w niedzielę. - To jest bardzo ważne doświadczenie. Po latach spędzonych na przygotowaniu do kapłaństwa, na studiowaniu filozofii, teologii, przygotowaniu pedagogicznym, czy psychologicznym, diakoni w danych wspólnotach, nabywają doświadczenia duszpasterskiego - tłumaczy ks. M. Adamczyk. 

Diakon Adrian Czajkowski praktyki duszpasterskie rozpoczął w parafii pw. świętego Andrzeja Boboli w Małęczynie. Seminarzysta nie ukrywa swojej radości z faktu, że zdobytą wiedzę, będzie mógł przełożyć na praktykę, pełniąc posługę wśród wiernych. - Praktyki dają nam doświadczenie prawdziwego kapłaństwa, czyli będziemy głosili kazania, udzielali chrztów, błogosławili małżeństwa i prowadzili pogrzeby, a także pełnili dyżury w kancelarii oraz prowadzili grupy formacyjne - poinformował diakon Czajkowski.

Natomiast diakon Kamil Stachuczy odbywa praktyki w parafii pw. świętego Brata Alberta w Radomiu. Mówi, że są one okazją, żeby pełniej wejść w życie parafialne. - Liczę, że poprzez obserwację pracy duszpasterzy i możliwość włączenia się w te prace aktywnie, będę mógł nabrać takiego doświadczenia, które pomoże mi wejść w kapłaństwo z większym spokojem. Z drugiej strony ogromnie cieszę się na myśl o pracy z ludźmi. A tych grup w tej parafii nie brakuje. Wierzę, że będzie to owocny czas - powiedział dk. Stachuczy.

Z kolei miejscem praktyk diakona Radosława Rojka jest parafia pw. świętej Rodziny w Radomiu. On również nie ukrywa, że chcę w tej wspólnocie dobrze przygotować do święceń prezbiteratu, jak i do przyszłej pracy duszpasterskiej. - Chciałem to uczynić poprzez głoszenie słowa, poznawanie i uczestnictwo w spotkaniach z różnymi grupami parafialnymi, jak i również poprzez poznanie takiego codziennego życia kapłańskiego - podkreślił dk. Rojek. - To będzie ostatnia prosta przed święceniami, jak również czas umocnienia i pogłębienia relacji z Chrystusem - dodał diakon.

Diakoni zakończą praktyki w maju. Potem będą bronili prac magisterskich i odbędą tygodniowe zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5