2m 50s

Rusza pierwsza edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Chęć udziału w Szkolnym Budżecie Obywatelskim zgłosiły 23 placówki, czyli wszystkie szkoły ponadpodstawowe, dla których organem prowadzącym jest gmina miasta Radomia.

Marta Deka Marta Deka

|

21.02.2025 17:58GOSC.PL

dodane 21.02.2025 17:58

Szkolny Budżet Obywatelski to inicjatywa, która pozwoli uczniom szkół ponadpodstawowych w Radomiu współdecydować o przeznaczeniu części budżetu miasta. Każda placówka prowadzona przez miasto otrzyma do dyspozycji 20 tys. zł na realizację pomysłów zgłoszonych i wybranych przez uczniów. - Szkolny Budżet Obywatelski to narzędzie, które ma aktywizować młodych radomian, chcących zmieniać swoją szkolną rzeczywistość. To jednocześnie możliwość pokazania im, że na zachodzące zmiany mają wpływ nie tylko prezydent czy jego zastępcy. Tu odpowiednie narzędzia są w rękach samych młodych mieszkańców. Dziś startujemy z pierwszą edycją Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Mam nadzieję, że młodzi radomianie będą potrafili to świetnie wykorzystać i wspólnie będziemy zmieniać nasze miasto - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Uczniowie swoje propozycje będą mogli zgłaszać od 24 do 28 lutego. Mogą to być projekty dotyczące m.in. zakupów, np. nowego wyposażenia sal, stref relaksu, sprzętu sportowego, a także organizacji wydarzeń czy drobnych inwestycji. Głosowanie na zgłoszone projekty odbędzie się w dniach 24-28 marca, a realizacja projektów musi nastąpić do 30 listopada. - Mamy ograniczenia kwotowe, to jest 20 tys. zł i w tej kwocie wszystkie realizowane projekty będą musiały się zmieścić. To jest warunek, które stawiamy przed projektami, które będą zgłaszane już od 24 lutego czyli najbliższego poniedziałku. Jestem przekonana, że dobrych pomysłów nie zabraknie i młodzież dobrze wykorzysta możliwość bezpośredniego wpływania do szkolną rzeczywistość. To jednocześnie będzie bardzo cenna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że pierwsza edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego udowodni, że nasi uczniowie są kreatywni - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Antonina Michalec z XIII LO podkreśliła, że Szkolny Budżet Obywatelski jest nie tylko projektem finansowym, ale również lekcją odpowiedzialności, zaangażowania i współpracy. - Ta inicjatywa uczy nas przede wszystkim demokracji w praktyce, buduje naszą odpowiedzialność, bo decydujemy nie tylko dla siebie, ale dla całej społeczności szkolnej. Dzięki wsparciu władz miasta mamy szansę pokazać, że młodzież chce i potrafi działać. To dowód na to, że nasze pomysły są ważne i że jako uczniowie mamy wpływ na swoje otoczenie. Szkolny Budżet Obywatelski to szansa na to, by nasze szkoły stawały się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, inspirującym i przede wszystkim dostosowanym do naszych potrzeb - mówiła uczennica.

Antoni Bednarek z VI LO powiedział, że w jego szkole jest już wiele projektów, niektóre są już przygotowane, inne w fazie planowania. - Uczniowie są u nas kreatywni. Zachęcam wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych do tworzenia projektów, mimo krótkiego czasu, jaki jest przeznaczony na ich zgłoszenie - mówił Antoni.

1 / 1
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5