Obiekt wchodzi w skład zabudowań klasztornych ojców bernardynów w Radomiu. To jedyny tego typu budynek w Polsce i jeden z dwóch takich w Europie.
Piekarnik ma komin w kształcie piramidy, wysoki dach i fasadę w stylu gotyckim. W dawnych wiekach znajdowała się w nim kuchnia zakonna. Wytwarzano także oleje, wypiekano pieczywo, wytwarzano wosk oraz warzono piwo.
Ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, podkreśla, że piekarnik jest unikatowym obiektem – jednym z dwóch w Europie. – Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest z nim porządku, ale dokładniejsze badania wykazały, że w niektórych miejscach są wręcz potrzebne prace ratunkowe. Mam na myśli komin piekarnika, który wymaga wzmocnienia, przeprowadzenia prac techniczno-budowlanych, które zapewnią bezpieczeństwo tego fragmentu budowli – zwrócił uwagę ks. Krawczyk.
Jeśli uda się zrealizować te prace, trzeba będzie rozpocząć kolejne – chodzi o więźbę dachową piekarnika, która również wymaga podjęcia prac konserwatorskich. Trzeba ją zabezpieczyć na kolejne lata.
To nie wszystko, bowiem badania, które przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku wykazały, że cały kompleks klasztorny, wraz z kościołem, jest zawilgocony. Okazuje się, że są problemy z odprowadzaniem wód opadowych.
– Niektóre miejsca są mocno zawilgocone. Tak wynika z tych badań. Dlatego powoli przygotowujemy się do pozyskania pieniędzy na ten cel. Obecny system odprowadzania deszczówki powstał kilkadziesiąt lat temu, dzisiaj mamy lepsze możliwości. Nie zapominajmy, że mówimy o ogromnej powierzchni dachów. W przypadku gwałtownych opadów deszczu, obecny system nie jest w stanie odprowadzić wody – wyjaśnił diecezjalny konserwator zabytków.
Osobną sprawą będzie próba wykonania odprowadzania wody z wirydarza klasztoru. Stare, betonowe koryta nie sprawdzają się. Nie spełniają norm i są nieszczelne. Zresztą dzisiaj odchodzi się od betonu w tego typu pracach.
Zespół klasztorny bernardynów w Radomiu jest pomnikiem historii. Jest to również najcenniejszy zabytek w mieście. Powstał z fundacji króla Kazimierza Jagiellończyka w 1468 r. Zespół tworzą gotycki jednonawowy kościół z wieżą przy prezbiterium oraz przylegający do niego klasztor o trzech skrzydłach otaczających wirydarz z krużgankami i dostawiony budynek gospodarczy, tzw. piekarnik.