Około 500 eksponatów znajdzie się na wystawie "Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego", której wernisaż odbędzie się 28 lutego o 17.00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Tytuł wystawy i wybór państw, które będą prezentowane na wystawie nawiązuje do jednej z ważniejszych książek Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem", w której zostały zawarte krótkie eseistyczne reportaże. Ryszard Kapuściński był korespondentem w krajach Azji i Afryki od lat 50. do 70. ubiegłego wieku. Kuratorkami wystawy są Ilona Pulnar-Duszyk i Katarzyna Jendrzejczyk
- Wystawa jest prezentacją kultur pozaeuropejskich inspirowana podróżami Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego reportażysty, podróżnika, fotografa, poety, zwanego również "cesarzem" reportażu - mówi Katarzyna Jendrzejczyk.
Ekspozycja przybliży osiem krajów - Chiny, Indie, Egipt, Sudan, Etiopię, Iran, Algierię i Senegal. - Znajdą się na niej bardzo różnorodne eksponaty. Będą to przedmioty codziennego użytku, biżuteria, strój tradycyjny, pojawią się militaria, a także przedmioty, które mają charakter magiczny i obrzędowy - wyjaśnia K. Jendrzejczyk.
Wystawa jest przede wszystkim autorską wizją kuratorek, ukazującą świat widziany oczami reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego w latach 60 i 70. XX wieku. - Jest pierwszą próbą przełożenia książki "Podróże z Herodotem" na wystawę muzealną. Nie było to proste wyzwanie. Zdecydowałyśmy się na pokazanie krajów, w których przebywał Ryszard Kapuściński i które opisał w "Podróżach z Herodotem". U Kapuścińskiego ogromną rolę odgrywa wrażliwość. Starał się zrozumieć ludzi, z którymi rozmawiał. Kapuściński to taki nauczyciel tolerancji i przewodnik po czasami obcych dla nas światach. To ważne w dobie dzisiejszych konfliktów. Kapuściński z wielkim szacunkiem podchodzi do obcych kultur - wyjaśnia Ilona Pulnar-Duszyk.
Na wystawie znajdzie się około 500 eksponatów. Co najmniej jedna trzecia pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Ekspozycja stała się pretekstem do tego, żeby pokazać bardzo bogate zbiory z naszego działu kultur pozaeuropejskich. One się wzbogaciły w ostatnich latach o ponad 500 eksponatów. Przygotowywanie jej było dla nas podróżą i odkryciami, ponieważ wiele rzeczy dowiedziałyśmy się o eksponatach, które mamy w kolekcji i o tych, które wypożyczyłyśmy z innych muzeów - przyznaje I. Pulnar-Duszyk.
Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum powiedział, że jest to pierwsza wystawa w 2025 roku. - Wystawa dedykowana jest całym rodzinom. Można na niej zapoznać się z obyczajami i kulturą krajów Azji i Afryki odwiedzonych przez Ryszarda Kapuścińskiego. Serdecznie zapraszam od 28 lutego do 3 sierpnia - mów L. Ruszczyk.
Obiekty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, kolekcjonerów prywatnych. Wypożyczone zostały z: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Patronat honorowy objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.