2m 36s

Konie w roli głównej

W pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu rozpoczynają się "Wstępy", czyli targi końskie w Skaryszewie koło Radomia. To jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej. Została erygowana około 1167 roku. Nazwa "Wstępy" pochodzi od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.

Radosław Mizera

|

07.03.2025 13:51GOSC.PL

dodane 07.03.2025 13:51

Justyna Grys, burmistrz miasteczka, mówi, że każdego roku wydarzenie przyciąga gości z całego kraju. – To wyjątkowa okazja, by zobaczyć piękne konie, poznać bogatą kulturę ludową, posłuchać tradycyjnej muzyki i skosztować regionalnych przysmaków.  W tym roku zarejestrowaliśmy aż 150 koni – mówi burmistrz Grys.

Jarmark odbywa się zgodnie z wytycznymi Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, z zachowaniem dbałości o dobrostan zwierząt i promocję hodowli koni. Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii zapewnia nadzór weterynaryjny i opiekę weterynaryjną połączoną z możliwością interwencji lekarskich przez cały okres trwania imprezy. – Do tej pory wypracowaliśmy procedury, które zapewniają opiekę nad zwierzętami – powiedział dr Zaborski.

Jacek Hebda, dyrektor radomskiego oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni, dodał, że na targi wybierają się hodowcy nie tylko z regionu, ale także z województw ościennych. W czasie targów zostanie zaprezentowania hodowla koni, które kiedyś były bardzo mocno wpisane w krajobraz polskiej wsi. Zorganizowany zostanie także pokaz ogierów hodowlanych. 

Tradycja głosi, że sam król Jagiełło zezwolił, by w Skaryszewie odbywały się targi końskie. Miał to być wyraz wdzięczności za konie przekazane na potrzeby rycerstwa walczącego pod Grunwaldem. Jarmark powstał w konsekwencji przeobrażenia przywileju targowego nadanego miastu przez króla Władysława IV w 1633 roku, na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis” w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku.

Znany historyk ziemi radomskiej żyjący w XIX wieku ks. Józef Gacki pisał w pamiętniku religijno-moralnym, że „z Krakowa do Litwy droga królewska szła na Skaryszów. Posłańcy przeto panujących, mimo dawniejsze przywileje, konie ustawicznie stąd zabierali i pędzili”. O jarmarku w 1853 roku tak pisał: „Od dawna żaden jarmark nie odprawuje się tu dłużej jak jeden dzień, wyjąwszy na Wstępy, który odbywa się przez poniedziałek, wtorek i środę […] koni zwykle około 1500 sztuk. W poniedziałek prócz tego w wielkiej obfitości wszystko, co każdy rolnik potrzebuje”.

W poniedziałek, 10 marca w godzinach 6.30–16.00 odbędzie się prezentacja koni na targowisku miejskim przy ul. Krasińskiego. O 10.00 nastąpi oficjalne otwarcie jarmarku przy scenie głównej ustawionej na ulicy kard. Wyszyńskiego. W programie jest także przegląd estrada folkloru, ogólnopolski pokaz koni hodowlanych, pokaz konnej musztry paradnej i hipoterapii. 

1 / 1
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5