W sali widowiskowej Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" podczas gali 8 marca poznaliśmy laureatów Radomskiej Nagrody Kulturalnej i Nagrody im. św. Kazimierza. Wręczenie nagród włączono w obchody Kazików, czyli święta patrona Radomia św. Kazimierza.
Nagroda im. św. Kazimierza jest przyzwana od 2009 roku. Otrzymują ją osoby, stowarzyszenia lub organizacje, które wykazały się w roku poprzednim wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. W ramach nagrody wpłynęło 7 wniosków.
Biskup Marek Solarczyk przypomniał, że tegoroczna nagroda jest wręczana w roku, kiedy obchodzimy 1000. rocznicę pierwszej koronacji królewskiej w Polsce. - To nam uświadamia, że to, co niósł obrzęd koronacyjny, było też szczególnym doświadczeniem duchowym, potwierdzeniem władzy i panowania, ale też zaproszeniem do tego, aby król reprezentował Boga tym, którego byli poddanymi. Święty Kazimierz był tylko królewiczem. Nie przeżył aktu koronacji, ale jego życie było święte i ponadczasowe - mówił biskup radomski.
W tym roku Nagrodę im. św. Kazimierza otrzymał Marek Ziółkowski, popularyzator historii Radomia, autor książki "Blokowiska Radomia", wydanej w 2024 r., współorganizator cyklu spacerów po blokowiskach Radomia, które odbywały się w ubiegłym roku. Objęły siedem tras. W poszukiwaniu ciekawostek powędrowało z nim ponad 400 osób.
- Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i wielka radość. Wielokrotnie brałem udział w przyznawaniu Nagrody im. św. Kazimierza, ale nie spodziewałem się, że stanę na tej scenie. Uważam, że przedstawienie Radomia od strony blokowisk jest ciekawe i to było widać po frekwencji. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w spacerach i spotkaniach autorskich - mówił M. Ziółkowski.
Radomska Nagroda Kulturalna wróciła po sześciu latach przerwy. Przyznawana jest od 1998 roku. Jej celem jest eksponowanie najważniejszych wydarzeń z życia miasta i docenianie tych, którzy promują Radom. W tym roku nadesłano 38 zgłoszeń dotyczących 32 osób lub podmiotów. Nagrody przyznano w kilku kategoriach: realizator kultury roku - Marek Kotlimowski, animator kultury roku - Paweł Błach i Michał Grosiak, menedżer kultury roku - Przemysław Czaja i Paweł Witkowski, wydarzenie kulturalne roku - II Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Jerzego Połomskiego, Ulica Teatralna oraz wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty".
Za całokształt działalności nagrodę otrzymali Ewelina Leonarda Pierzyńska-Jelska i Michał Budzisz.
Ewelina Leonarda Pierzyńska-Jelska jest doktorem nauk humanistycznych. Kierowała biurem wystaw artystycznych w Radomiu. Jest autorką licznych wydawnictw dotyczących ochrony zabytków muzealnictwa. - Dla mnie to duża niespodzianka i zaszczyt - mówiła.
Michał Budzisz to artysta plastyk, animator kultury, kabareciarz, twórca scenografii do koncertów i programów telewizyjnych, uczestnik wielu wystaw i plenerów malarskich oraz wydarzeń kulturalnych, współtwórca wielu dzieł ozdabiających Radom oraz autor wielu ilustracji książkowych. - Jestem wzruszony. Obiecuję, że nie przestanę działać. Dziękuję mojej rodzinie - podkreślił artysta.
- Dziękuję wszystkim nominowanym i nagrodzonym za ich pasję, za to, co robią dla naszego miasta. Chcemy doceniać ludzi, którzy kulturę tworzą i ją popularyzują - mówił prezydent Radosław Witkowski.
Na zakończenie gali zagrał zespół Pablopavo i Ludziki.