Tendencja, która cieszy

Wprawdzie maleje liczba zawieranych małżeństw w diecezji radomskiej z powodu niżu demograficznego, to jednak rośne liczba narzeczonych, którzy uczestniczą w spotkaniach przygotowujących do założenia rodziny. Na taki krok w 2024 r. zdecydowało się prawie 900 par, a rok wcześniej było to ok. 700.

Ksiądz Krzysztof Bochniak, diecezjalny duszpasterz rodzin mówi, że od 2022 roku widoczna jest tendencja wzrostowa wśród par, które chcą budować swoje przyszłe życie małżeńskie na mocnych fundamentach. 

- To bardzo cieszy, że tych właśnie par, które świadomie i mądrze przygotowują się do sakramentu małżeństwa, z roku na rok przybywa. Mamy bardzo duży wzrost właśnie udziału, czy to w kursach przedmałżeńskich, czy właśnie w spotkaniach w poradniach rodzinnych w naszej diecezji - zauważył ks. Bochniak. Dodał, że część osób, z racji zamieszkania, do sakramentu małżeństwa, przygotowuje się w innych diecezjach.

To, co najbardziej cieszy duszpasterza rodzin, to fakt, że wśród narzeczonych jest spora grupa, która świadomie szuka takich spotkań, które wznoszą coś wartościowego w ich relacje. - To nas bardzo buduje. Cieszą nas również opinie uczestników naszych kursów, że spotkania przyczyniają się do budowania trwalszych relacji. To także daje nadzieję, że ich małżeństwa będą mocne - dodał ks. Bochniak. 

W diecezji radomskiej za organizację kursów przedmałżeńskich, oprócz doradców życia rodzinnego, odpowiada ponad 30 księży. - Jeśli dodamy kolejnych 80 świeckich specjalistów, to mamy już naprawdę sporą grupę ludzi, którzy wskazują drogę do budowania czegoś trwałego - powiedział duszpasterz. 

Mateusz Molik i Natalia Munik wzięli ostatnio udział w nie tylko w trzech spotkaniach w poradni parafialnej, ale również w kursie przedmałżeńskim, który odbył się w parafii św. Józefa w Radomiu. Oboje nie ukrywają, że spotkania, utwierdziły ich w przekonaniu, że chcą być razem. - Po pierwsze chcemy wziąć ślub kościelny, a po drugie wiemy, że nie będzie już „moje”, „twoje” lecz wszystko będzie „nasze” - powiedział Mateusz. Mówi, że na początku był sceptyczny wobec udziału w kursie  przedmałżeńskim. - Pojawiały się myśli, że czekają nas kolejne nudne spotkania, w których trzeba uczestniczyć. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna - zakończył Mateusz. 

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej proponuje dwie formy bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Można je odbyć albo w formie nadzwyczajnej, czyli tzw. weekendowej, bądź w formie zwyczajnej, obejmującej 10 spotkań. Wykaz wszystkich kursów znajduje się na stronie duszpasterstwa rodzin: www.rodzina.diecezja.radom.pl. Tam można wybrać dogodny termin i się zapisać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..