Kolekcjonerka Teresa Szwedkowicz

W Muzeum Regionalnym w Opocznie do 5 maja można zwiedzać najnowszą wystawę czasową "Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2001)".

Na ekspozycji można zobaczyć charakterystyczne elementy kolekcji opoczyńskich strojów, haftów oraz fotografii zgromadzonej i opracowanej przez Teresę Szwedkowicz, która kolekcję tworzyła przez ponad 40 lat. W tym czasie zgromadziła około 5 tys. obiektów. Prezentowane są lniane i wełniane próbki tkanin odzieżowych oraz tekstylne elementy stanowiące wyposażenie domu mieszkalnego - ręczniki, poszewki na poduszki, obrusy, serwetki, tkaniny, ponadto są wycinanki oraz pisanki. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Teresa Szwedkowicz urodziła się w 1930 roku w Białaczowie w powiecie opoczyńskim. Dzieciństwo i młodość spędziła w Januszewicach, ponieważ jej rodzice byli tam nauczycielami. - To właśnie tu mama zaczęła interesować się kulturą ludową, obrzędami, strojami. Teraz zgromadzone przez nią eksponaty będą cieszyły gości muzeum. Są piękne, kolorowe, niepowtarzalne. Nie pójdzie w niepamięć jej praca - wspominała podczas otwarcia wystawy Ewa Czyżewska.

Teresa Szwedkowicz była nauczycielką wychowania plastycznego i technicznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, miłośniczką rodzinnego regionu. Gromadziła głównie elementy wiana i stroju ślubnego panny młodej - koszule, ręczniki, nakrycia na łóżko, fragmenty stroju oraz fotografie związane z obrzędami rodzinnymi. Sama była też twórczynią - haftowała i wycinała, ucząc się od twórczyń ludowych, a jej wytwory stawały się przedmiotem kolekcji i obiektami dziedzictwa kulturowego. W pracy nauczycielki wykorzystywała kolekcję jako pomoc naukową, a jako popularyzatorka prezentowała ją na wystawach. Nie tylko gromadziła przedmioty, ale też systematyzowała je i opracowywała, tworząc katalogi i pisząc artykuły.

W wernisażu udział wzięli m.in.: burmistrz Opoczna Michał Konecki, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Katarzyna Marzęcka, kurator wystawy Joanna Bartuszek, córka Teresy Szwedkowicz Ewa Czyżewska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta w Opocznie Lidia Lasota, sekretarz Powiatu Opoczyńskiego Magdalena Zapałacz, a także opoczyńskie twórczynie ludowe Maria Rogulska i Zofia Pacan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..