W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu do 25 marca czynna będzie wystawa "Polska filatelistyka wczoraj i dziś". Ekspozycja upamiętnia 90 lat zorganizowanej działalności filatelistów w Radomiu.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Kazimierza Gołębiowskiego, wiceprezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistów.
- Powodami, dla których przygotowaliśmy tę wystawę, są ważna rocznica - 90-lecie zorganizowanej działalności filatelistów w Radomiu, oraz chęć pokazania przez pana Kazimierza swoich przebogatych zbiorów. Wielokrotnie je w naszym muzeum prezentował. Po raz pierwszy w roku 2020 pokazywał nam znaczki i całostki pocztowe dotyczące Jana Pawła II, a potem rokrocznie widzieliśmy kolejne odsłony jego kolekcji nie tylko filatelistyczne, ale też numizmatyczne - mówi Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii.
Radomscy filateliści zaczęli organizować się w latach 30. XX wieku. W 1934 roku wystąpili do Starostwa Grodzkiego w Radomiu o legalizację stowarzyszenia. - W styczniu 1935 roku tę działalność sąd zatwierdził i do dziś jest prowadzona działalność filatelistyczna z różnymi wzlotami i upadkami - mówił Gołębiowski.
Wojna przerwała spotkania miłośników filatelistyki. Przez 15 lat do roku 1955 nie było organizacji zrzeszającej radomskich filatelistów. Dopiero 22 kwietnia 1955 roku odbyło się spotkanie organizacyjne. Z biegiem lat przybywało członków, powstawały nowe koła przy zakładach pracy. - W latach 80. zrzeszonych było kilkuset filatelistów. Jednak po przemianach ustrojowych w 1989 roku i upadku wielkich przedsiębiorstw w Radomiu zakończyło również działalność wiele kół filatelistycznych. Obecnie funkcjonują dwa: Koło nr 3, które ja reprezentuję, i Koło nr 28. Organizacyjnie radomskie Koła PZF należą do Okręgu Świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach. Radomscy filateliści organizują wystawy i pokazy. W tym okresie było ich kilkanaście. W muzeum jest to 5. pokaz filatelistyczny - mówi Gołębiowski.
Z racji rocznicy Kazimierz Gołębiowski wręczył Leszkowi Ruszczykowi, dyrektorowi Muzeum im. Jacka Malczewskiego, i Krzysztofowi Skarżyckiemu medale 90-lecia działalności stowarzyszenia.
- Gratuluję jubileuszu. Bardzo sobie cenię takich pasjonatów i dziękuję, że pan swoje zbiory udostępnia zwiedzającym - mówił Leszek Ruszczyk.
Organizując wystawę, filateliści skupili się na historii wydawnictw Poczty Polskiej. - Znaczek to jest miniaturowe dzieło sztuki. Na ekspozycji są znaczki i z lat 30., ale znacznie szerzej przedstawiliśmy dwa tematy, a mianowicie wydawnictwa związane ze św. Janem Pawłem II, a konkretnie ze wszystkimi jego pielgrzymkami do Polski oraz ze znanym podróżnikiem Markiem Kamińskim - wyjaśnia Gołębiowski.