Uczy nas jak żyć wiarą w obliczu cierpienia

W parafii św. Barbary w Nieświniu 22 marca miało miejsce kolejne nabożeństwo do św. Rity. Przewodniczył mu ks. Jarosław Wasilewski, proboszcz parafii w Dziebałtowie.

2m 30s

W homilii ks. Jarosław podkreślił, że Rita to święta na nasze czasy. - Dzisiejszy świat często wydaje się miejscem pełnym chaosu, niepewności i trudnych wyzwań. W takiej rzeczywistości przychodzimy do Boga, szukając wsparcia, nadziei i odpowiedzi. W tym kontekście należy spojrzeć na św. Ritę, kobietę, która żyła ponad  sześć wieków temu, a jednak pozostaje bliska ludziom XXI wieku, gdyż ona uczy nas jak żyć wiarą w obliczu cierpienia, jak odnajdywać sens tam, gdzie inni widzą tylko ciemność. To, co Ritę wyróżnia spośród wielu, to jej odpowiedź na cierpienie. Nie zamknęła się w bólu, nie szukała zemsty, ale wybrała przebaczenie. Rita jest świętą na nasze czasy, gdyż uczy nas, że w najtrudniejszych chwilach nie jesteśmy sami - mówił ks. Wasilewski.

Kaznodzieja podkreślił, że Rita wierzyła, że Bóg jest obecny nawet wtedy, gdy wydaje się, że wszystko jest stracone. - Ona sama jest tego dowodem. Cuda, które działy się za jej wstawiennictwem - zarówno za życia, jak i po śmierci - świadczą o tym, że Bóg słucha tych, którzy wołają z wiarą. Rita jest wzorem przebaczenia, pokazuje, że przebaczenie, choć trudne, przynosi pokój. Rita uczy nas, że przebaczenie nie jest słabością, ale siłą płynącą z miłości. Rita jest także bliska każdemu z nas, gdyż znała codzienne troski. Dlatego jest tak skuteczna jako orędowniczka, bo wie co oznacza ludzkie cierpienie i niesie prośby do Boga z empatią i miłością - zaznaczył ks. Jarosław.

Dalej podkreślił, że św. Rita to nie tylko postać z przeszłości, ale żywe przesłanie dla nas tu i teraz. - W świecie, który się odwraca od Boga, ona wskazuje drogę powrotu przez wiarę nadzieję i miłość. Przypomina, że cierpienie ma wartość, gdy złączymy je z Jezusem Chrystusem. W epoce podziałów pokazuje, że pokój zaczyna się od naszego serca. Niech św. Rita prowadzi nas wszystkich do Chrystusa, który jest naszą prawdziwą nadzieją, wczoraj dziś i na wieki - zakończył homilię ks. Wasilewski.

Na koniec odbyło się odczytanie intencji, błogosławieństwo róż i ucałowanie relikwii świętej od spraw beznadziejnych.

Kolejne spotkanie z Ritą w parafii w Nieświniu odbędzie się 22 kwietnia.

Nabożeństwu przewodniczył ks. Jarosław Wasilewski.   Nabożeństwu przewodniczył ks. Jarosław Wasilewski.
Parafia w Nieświniu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..