2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym punktem obchodów w Radomiu był kolorowy pochód ulicami miasta. Wydarzeniu w tym roku przyświeca hasło: "Wystarczy zrozumieć!".
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Radomiu od 10 lat organizuje Stowarzyszenie "Karuzela". Sylwia Waśkiewicz, prezes stowarzyszenia, podkreśla, że jest to niezwykłe wydarzenie, które ma na celu zwiększenie społecznej świadomości na temat autyzmu i pokazanie naszej solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. - Przez ostatnie 10 lat jako organizatorzy obserwujemy duży wzrost aktywności i pozytywne zmiany w podejściu społeczeństwa do osób z autyzmem. Naszym głównym celem jest przełamywanie stereotypów i barier społecznych, a także integracja osób z autyzmem ze społeczeństwem - mówi S. Waśkiewicz.
Uczestnicy wydarzenia spotkali się przy fontannach na ul. Żeromskiego. Stamtąd w barwnym korowodzie, prowadzonym przez Orkiestrę Reprezentacyjną WOT, przeszli pod Urząd Miejski, gdzie wypuścili w niebo kolorowe balony.
Dalsze uroczystości odbyły się w muszli koncertowej Parku im. Tadeusza Kościuszki.
- Dzisiaj cały Radom świeci na niebiesko. Dziękuję, że możemy być tutaj razem. Radom to miasto ludzi otwartych, wrażliwych i solidarnych. W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny, każdy z nas ma prawo postrzegać świat na swój unikalny sposób. Chcemy, żeby Radom był miastem, gdzie każdy z nas ma swoją przestrzeń, w której czuje się dobrze i ma równy dostęp do wszystkiego, dlatego z panią prezydent Katarzyną Kalinowską w Urzędzie Miejskim pracujemy nad tym, aby w naszym mieście został powołany pełnomocnik prezydenta ds. osób neuroróżnorodnych, dlatego że różnorodność musi być naszą siłą, a wzajemne wsparcie codziennością - mówiła zastępca prezydenta Radomia Marta Michalska-Wilk.
Na scenie wystąpiły dzieci z placówek przedszkolnych, szkolnych i wychowawczych, m.in. dzieci w spektrum autyzmu.
Podczas wydarzenia można było zapoznać się z propozycjami terapii, rehabilitacji, edukacji, jakie oferują dzieciom - które dostają diagnozę autyzmu - szkoły, placówki czy organizacje pozarządowe.