Obelisk znajduje się przy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach nad Pilicą w diecezji radomskiej. W trakcie uroczystości do miejscowej świątyni zostały wprowadzone również relikwie kapelana Solidarności.
Mszy Świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Witając zgromadzonych powiedział, że uroczystość zbiega się z rekolekcjami wielkopostnymi, które odbywają się w parafii. - Dlatego wierzymy, że jest to przede wszystkim czas Bożego błogosławieństwa. I w takim duchu przeżywamy naszą dzisiejszą uroczystość. Przywołujemy piękno Bożego działania w ks. Jerzym. To jest ten szczególny moment, kiedy w tym znaku relikwii chcemy stanąć wobec Boga z wdzięcznością za świętość kapelana Solidarności i świadectwo jego życia - powiedział pasterz Kościoła radomskiego.
Wiernych przywitał również proboszcz parafii ks. Piotr Popis. Przypomniał słowa błogosławionego, że z każdej sytuacji Bóg jest zdolny wyprowadzić naród ku wolności, gdy lud jest wierny Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, gdy żyje wiarą, nadzieją, prawdą i solidarnością. - Dzisiaj witamy w naszej parafii błogosławionego księdza Jerzego w relikwiach. Od dziś będzie razem z nami. Będzie przypominał nam to, co głosił całym sobą przez swoje życie: zło dobrem zwyciężaj. Jego obecność będzie dla nas wezwaniem do życia w świętości. Będzie nas chronił i otaczał opieką. Od dziś 19. dnia każdego miesiąca, będziemy zanosić modlitwy przez jego wstawiennictwo w intencji ojczyzny, parafii, kapłanów - podkreślił ks. Popis.
W homilii bp Solarczyk mówił, że wiele mamy jeszcze do nauczenia się od księdza Jerzego. Mówił, że jego życie było wyjątkowym darem. Dodał, że święci są nadzieją dla wszystkich ludzi, aby trwać przy Bogu. Zachęcał, abyśmy na wzór ks. Popiełuszki, chcieli żyć w prawdzie i być świadkami Boga we współczesnym świecie. - Błogosławiony księże Jerzy, oręduj za nami - zakończył biskup Solarczyk.
W uroczystości udział wzięła m.in. Jolanta Małecka ze Skotnik. Przyznała, że wciąż jest żywa pamięć o ks. Jerzym. Dodała, że słowa błogosławionego: „zło dobrem zwyciężaj” są nadal aktualne. - Te słowa należy traktować jako receptę na pokój, w naszych sercach i na świecie. Nie powinniśmy odpowiadać na zło złem, lecz z sercem wychodzić do ludzi w myśl zasady, że jak ktoś do ciebie z kamieniem, to ty do niego z kromką chleba. Potrzebujemy tego pokoju - powiedziała parafianka.
Do Skotnik przyjechał Kazimierz Cholewa, dyrektor Parku Jordana w Krakowie. Wyjaśnił, że pomnik bł. ks. Popiełuszki, który stanął przy kościele w Skotnikach jest repliką obelisku, który znajduje się w Krakowie. Jego autorem jest rzeźbiarz Stefan Dousa. Dyrektor Cholewa jest twórcą Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana. W ciągu 20 lat upamiętnił 35 postaci najbardziej zasłużonych. - Ks. Jerzy to człowiek, który oddał swoje życie za wolną Polskę. To wielka postać dla Polski. Jest dla nas przykładem, jak mamy postępować w tych trudnych czasach w naszej ojczyźnie. Mam tu na myśli jego słowa, aby zło dobrem zwyciężać - przypomniał dyr. Cholewa.
W trakcie uroczystości została poświęcona chorągiew z wizerunkiem ks. Popiełuszki. Jej fundatorem był Lech Paras. - W ten sposób chciałem oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, który prowadził tysiące ludzi do Boga. Dla mnie był to prawdziwy rycerz Niepokalanej - powiedział fundator chorągwi.
Parafia w Skotnikach przygotowuje się do jubileuszu 500-lecia istnienia kościoła, który jest prawdziwą perłą wśród zabytków sakralnych w województwie łódzkim. Jego budowa zakończyła się w 1528 roku, a to oznacza, że potrzebuje nieustannych prac remontowo-konserwatorskich. Ostatnio udało się odnowić ołtarz główny, dzwonnicę, ołtarz boczny oraz rokokową ambonę. W 2027 roku parafia rozpocznie świętowanie z okazji 500-lecia budowy kościoła.