2m 53s

Magnuszew chce dwóch lekcji religii tygodniowo

To odpowiedź na decyzję rządu, który od września 2025 r. ogranicza liczbę godzin religii i etyki do jednej tygodniowo.

Radosław Mizera

|

16.04.2025 09:38GOSC.PL

dodane 16.04.2025 09:38

Na zmiany w systemie oświaty, zdecydowało się wcześniej Starostwo Powiatowe w Przysusze. Na podobny krok zdecydował się teraz Urząd Miasta i Gminy w Magnuszewie. 

Poniżej prezentujemy stanowisko w sprawie organizacji nauki w roku szkolnym 2025/2026 w szkołach prowadzonych przez Gminę Magnuszew:

Urząd Miasta i Gminy Magnuszew od lat z pełnym zaangażowaniem realizuje swoje zadania jako organ prowadzący placówki oświatowe, stawiając na pierwszym miejscu dobro ucznia i jakość edukacji. Wspieramy rozwój dzieci i młodzieży nie tylko w sferze intelektualnej, ale również emocjonalnej, społecznej i duchowej, ponieważ wierzymy, że tylko pełne, odpowiedzialne wychowanie prowadzi do kształtowania świadomych i odpowiedzialnych ich postaw i zachowań.

W swoich decyzjach kierujemy się wartościami trwałymi – niezależnymi od chwilowych nurtów czy decyzji politycznych. Zawsze staliśmy i nadal stoimy na straży tożsamości narodowej, tradycji oraz dorobku kulturowego, które przez pokolenia budowały naszą wspólnotę.

Patronem Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie jest kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski – postać, która nie tylko odegrała ważną rolę w historii Polski, ale również była orędownikiem mądrego i odpowiedzialnego wychowania młodzieży. To właśnie jego słowa: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, wypowiedziane w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej w 1594 roku, pozostają dla nas nieustającym drogowskazem w myśleniu o edukacji.

W związku z planowanymi zmianami w organizacji nauczania religii w szkołach, zmniejszającymi wymiar godzin tego przedmiotu, jako organ prowadzący podjęliśmy decyzję o stworzeniu możliwości kontynuowania nauczania religii w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Celem tej decyzji jest zagwarantowanie uczniom wszechstronnego rozwoju – również w sferze duchowej – zgodnie z oczekiwaniami wielu rodziców, nauczycieli i samych uczniów.

Zwracamy się z apelem do całej społeczności edukacyjnej naszej gminy – dyrektorów szkół, nauczycieli, duchowieństwa, rodziców i uczniów – o wspólną pracę, rozmowę i poszukiwanie rozwiązań, które będą jak najlepiej odpowiadać na potrzeby młodego pokolenia. Zapewniamy pełne wsparcie organizacyjne i finansowe dla działań, które służą odpowiedzialnemu wychowaniu dzieci i młodzieży.

Wierzymy, że tylko współpraca oparta na szacunku, otwartości i wspólnym celu – jakim jest dobro młodego człowieka – pozwoli nam zbudować trwały system edukacji, w którym nie zabraknie miejsca na rozwój zarówno intelektualny, jak i duchowy.

W szczególnym roku 1000-lecia koronacji Króla Bolesława Chrobrego, który symbolizuje początki polskiej państwowości i chrześcijańskiego dziedzictwa, przypominamy, że nie wolno odbierać dzieciom i młodzieży fundamentów kulturowych, na których zbudowano siłę polskiego narodu. Te wartości przetrwały najtrudniejsze momenty naszej historii – i to one nadal powinny być obecne w wychowywaniu kolejnych pokoleń.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Wachnik

Burmistrz Miasta i Gminy Magnuszew

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..