Żarty ze śmierci u nas nie śmieszą

Jeśli ktoś uważa inaczej, bo musimy być tolerancyjni i nowocześni, warto zapytać o to, czy tam, gdzie od lat obchodzi się Halloween, zechciano, by obchodzić to święto po naszemu? Póki co, zapraszamy do facebookowej akcji.

2m 46s

Halloween ze swą ”narracją” jest obcy naszej kulturze i mentalności. Wprowadzanie go jest i sztuczne, i szkodliwe – ruguje świadomość powagi śmierci i towarzyszącego jej cierpienia.

Dobrze się dzieje, że nie brakuje tych, którzy stają w obronie tradycyjnego i przy tym chrześcijańskiego u gruntu obchodu Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (tzw. Dnia Zadusznego).

„Drogi Gościu! Właśnie przeczytałam na Waszej stronie propozycję o. Elzeara OFM o zmienianiu swoich zdjęć profilowych na świętych patronów. Oto w naszej diecezji taki event właśnie się rozkręca, może polecicie!” napisała Otylia Brendel i podała adres Facebooka. Można tam wejść i przyłączyć się: tutaj.

Nie brakuje też apeli różnych osób. Jeden z nich przysłał nam Sławomir Adamiec, radny Rady Miejskiej w Radomiu:

„Mówię nie dla Halloween w radomskich szkołach!

Od wielu lat w Polsce, w czym Radom nie jest odosobniony, pogański i satanistyczny zwyczaj halloween robi furorę za sprawą świadomej wirtualnej kreacji mediów, nieopatrznego upowszechniania go w szkołach i bardzo agresywnej promocji w sieciach handlowych. Ta rzekomo niewinna zabawa, całkowicie obca chrześcijańskiej kulturze i zdrowemu rozsądkowi, stoi jednak przede wszystkim w sprzeczności z przeżywaniem święta Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Mówił o tym w ubiegłym roku bp H. Tomasik, przestrzegając przed błędnym rozumieniem i przeżywaniem szczególnie przez dzieci i młodzież szkolną świątecznych dni listopadowych: »Dzień Wszystkich Świętych to dziękczynienie za wszystkich świętych, za ludzi, którzy przeszli życie drogą Ewangelii, zaś 2 listopada to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Próby wprowadzania innych zwyczajów nie harmonizują z naszym chrześcijańskim duchem i kulturą«. Halloween wprowadza zamęt nie tylko w umysłach i kształtowaniu postaw szacunku młodych ludzi do życia i sacrum śmierci, ale jest zupełnie sprzeczne z rozumnym kształceniem, do którego rzekomo powołany jest system oświatowy. Dlatego wierzę, że dyrektorzy i nauczyciele radomskich szkół, a przede wszystkim sami rodzice, powstrzymają w systemie oświatowym promocję Halloween! W związku z powyższym zamierzam w najbliższym czasie zwrócić się do prezydenta Radomia z prośbą o przedstawienie szczegółowych danych dotyczących imprez i zabaw szkolnych spod znaku Halloween i wraz z analizą przedstawić je opinii publicznej!”.

Dobrze, że są także inne praktyki. W przededniu 1 listopada uczniowie ze swymi nauczycielami i wychowawcami chodzą na cmentarze, porządkują groby, zapalają znicze. Nie brakuje też chwil na modlitwę i refleksję.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..