Nowy numer 13/2024 Archiwum

Streetworker i superwizor – kto to taki?

Taka konferencja odbyła się w Radomiu po raz pierwszy. Przyświecał jej tytuł: „Pedagogika uliczna – alternatywa dla dzieci i młodzieży dziś i jutro”.

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska"" nie pierwszy raz gościł podopiecznych pedagogów ulicznych. Tak było choćby wtedy, gdy organizowano tutaj wystawy fotograficzne.

– Tym razem do "Resursy" zawitali najlepsi specjaliści w Polsce zajmujący się pedagogiką uliczną, streetworkingiem i superwizją pracy pedagogów ulicznych – informuje Mariusz Mędra, kierownik pedagogów ulicznych Caritas Diecezji Radomskiej.

Streetworking to praca poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta. Stawia sobie za cel bezpośrednie docieranie z pomocą do osób zmarginalizowanych, odtrąconych i izolowanych. Przedmiotem troski stają się na przykład narkomani, osoby bezdomne, dzieci czy młodzież żyjąca w środowisku zagrożonym wejściem na drogę przestępstwa. Streetworkerzy pracują więc na ulicach, w klubach czy wybranych dzielnicach miast. Z kolei superwizorzy posługują się metodą używaną w konsultacjach, psychoterapii i szeroko rozumianej opiece nad  osobami dotkniętymi psychologicznymi problemami zdrowotnymi.

W konferencji swoje referaty wygłosili między innymi Małgorzata Mularczyk, dyrektor programu społecznego „Partnerstwo dla Dzieci” z Fundacji "Wspólna Droga United Way Polska", oraz Małgorzata Karpińska i Karol Zieliński, socjoterapeuci  ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ośrodka Socjoterapeutycznego „Wspólny Dom” w Wildze. Nie zabrakło również wystąpień pedagogów ulicznych (Mariusza Mędry i Radosława Witkowskiego)  z radomskiej Caritas.

– Małgorzata Mularczyk wygłosiła wykład pt. „Partnerstwo dla dzieci”, pokazując, jak należy wspierać rozwój dziecka. Małgorzata Karpińska i Karol Zieliński  przybliżyli problemy, z jakimi spotykają się pedagodzy uliczni w pracy na ulicy – informuje Mariusz Mędra, który – reprezentując radomskie środowisko pedagogów ulicy – miał swój referat. - Obok niego głos zabierał także Radosław Witkowski. W naszym składzie pedagogów ulicznych są jeszcze Marta Śmigaszewska i Martyna Rolnik - dodaje pan Mariusz.

Streetworkerzy pokazywali metody pracy w środowisku otwartym, opowiadali o projektach dziecięcych realizowanych dzięki dotacjom zdobytym z różnych urzędów oraz instytucji wspierających ich działania.

– Cenną rzeczą była też możliwość zadawania pytań specjalistom, a także zapoznania się z broszurkami skierowanymi do dzieci i młodzieży wychowujących się na radomskich ulicach, zawierającymi informacje o działaniach profilaktycznych – mówi pan Mariusz.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele z Kancelarii Prezydenta Miasta Radom, Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, Policji, Straży Miejskiej, MOPS, pedagodzy, przedstawiciele PSP 34, a także studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego wraz z pracownikami z Katedry Pedagogiki i Psychologii.

Wsparcia przy organizacji konferencji udzielił wojewoda mazowiecki w ramach projektu „Pedagogika uliczna 2012”. Patronat honorowy przyjęli prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Grzegorz Wójcik.

Patronat medialny nad konferencją objął „Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy